AC Milan a revenit în fruntea Serie A după ce, duminică seara, a învins în deplasare pe Lazio cu 2-1, în etapa a 34-a, într-un meci în care la milanezi Ciprian Tătăruşanu a fost pe banca de rezerve, iar la gazde, Ştefan Radu a fost schimbat în repriza a 2-a.
Lazio a deschis scorul din minutul 4, după reuşita lui Ciro Immobile, însă în partea a doua a întâlnirii, Oliver Giroud (50) şi Sandro Tonali (90+2) au marcat pentru Milan, aducând cele 3 puncte rossonerilor. La golul decisiv al oaspeților, Acerbi a greșit, apoi a fost suprins de camere cu un zâmbet larg. Fanii s-au grăbit să îl condamne pentru atitudinea avută, amintindu-și trecutul milanez al acestuia.
EXCLUSIV | Cristiano Bergodi: "Mi-am găsit, aici în România, identitatea ca antrenor"
03/05/2022 LA 10:57

Reacția lui Acerbi, după ce fanii l-au făcut praf pe Twitter

Nici nu poate fi vorba de o bucurie, cum s-a interpretat, garantează Acerbi, care se simte jignit că unii suporteri au putut trage o astfel de concluzie.
"Gata, e destul! Întotdeauna am dat totul pentru culorile alestui club și am fost mereu mândru să îmbrac tricoul lui Lazio. Am făcut o greșeală, în finalaul meciului cu Milan, îmi cer scuze. Râsul de după gol a fost unul isteric, am pierdut două nenorocite de puncte. Cum se poate gândi cineva că mă bucuram că pierdem? Nu vreau ca fanii să se gândească vreodată la așa ceva", a spus Acerbi, citat de sslazionews.
Cu 74 puncte, AC Milan este lider în clasament, în timp ce Lazio este pe 7, cu 56 de puncte. Un egal aseară, pentru "diavoli" ar fi însemnat o lovitură grea în lupta la titlu, în contextul în care Inter, care are 72 de puncte, are un meci mai puțin disputat (o restanță cu Bologna).
Manchester United l-a găsit pe noul Pogba! Cine e fotbalistul dorit pe Old Trafford
27/04/2022 LA 14:04
Serie A
Roma a distrus-o pe Lazio în "Derby della Capitale"! Giallorossii și-au depășit rivalii în clasament
20/03/2022 LA 18:58