Zaniolo (20 de ani) a înscris primul pe Stadio Olimpico, cu un șut fulgerător în vinclul porții. A fost a treia reușită a puștiului italian în 11 partide din acest sezon. Kolarov a ratat ocazia să facă 2-0 pentru Roma în minutul 26, când fundașul sârb a irosit o lovitură de la 11 metri. Roma a înscris în cele din urmă din penalty în a doua repriză (min 55) prin Jordan Veretout. Milik a redus din diferență în minutul 72 după o centrare trimisă de Lozano. Roma a rămas în 10 în prelungirile partidei, dar asta nu i-a împiedicat pe jucătorii lui Fonseca să obțină cele trei puncte.
Roma rămâne la 4 puncte de liderul Juventus, care joacă diseară (21:45) în derby-ul local cu Torino. În cealaltă tabără, Napoli a ieșit din zona cupelor europene, după trei meciuri fără victorie.
UEFA Europa Conference League
Mourinho, nemulțumit după victoria cu 5-1 a Romei în Europa! Ce a declarat tehnicianul
17/09/2021 LA 07:25
Europa League
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01
Napoli - Juventus 2-1. Torinezii sunt pe 16, fără victorie în Serie A. Reacția lui Allegri
11/09/2021 LA 19:53