Cu Lautaro Martinez absent, Esposito, la doar 17 ani, a fost pentru prima oară titular, alături de Lukaku în atac. Inter va fi pe primul loc de Crăciun după victoria convingătoare cu Genoa, meci în care Lukaku a reușit o dublă.
La pauză Inter conducea confortabil cu 2-0 iar meciul a fost apoi controlat în totalitate de echipa lui Antonio Conte, care a ajuns la 42 de puncte în acest sezon. Astfel, în minutul 64, Esposito a profitat de faptul că Gagliardini a fost faultat în careu de Agudelo dar și de gestul superb al lui Lukaku, care l-a lăsat pe tânăr să execute penalty-ul.
Ele sunt favoritele la cucerirea titlurilor în cele mai tari 5 campionate din Europa! Analiza CIES
21/09/2021 LA 08:33
La doar 17 ani și 172 de zile, Esposito a marcat fără probleme de la 11 metri și a devenit astfel al doilea cel mai tânăr marcator din Serie A din istoria lui Inter, după Mario Corso.
Esposito a celebrat reușita alături de mama sa aflată în tribune, într-unul dintre cele mai emoționante momente din acest sfârșit de an.