AC Milan a câștigat duelul cu Fiorentina, scor 3-2, și rămâne pe urmele liderului Inter, la 6 puncte distanță. De notat că "nerazzurrii" n-au jucat în această etapă.
La primul meci ca titular după accidentare, Zlatan Ibrahimovic (39 de ani) s-a făcut repede remarcat pe terenul Fiorentinei. Starul suedez a deschis scorul în minutul 9, după ce a fost lansat în careu de Kjaer și a finalizat cu un șut cu pământul.
Gazdele au restabilit egalitatea repede, prin Pulgar, cu o execuție superbă din lovitură liberă. Ibrahimovic a trecut pe lângă "dublă" în minutul 35, când a trimis în bara transversală, cu o "scăriță" elegantă.
Serie A
Sampdoria - Inter 2-2. Radu Drăgușin "uitat" pe banca de rezerve
12/09/2021 LA 14:24

Veteranii Ibrahimovic și Ribery, show în Fiorentina - Milan 2-3

Fiorentina a preluat conducerea în minutul 51, printr-un alt veteran. Franck Ribery (37 de ani), fosta extremă a lui Bayern Munchen, a primit o pasă în centrul careului și a finalizat cu un șut plasat, în colțul din dreapta lui Donnarumma.
"Rossonerii" au revenit pe tabelă 6 minute mai târziu, prin Brahim. Calhanoglu a dat lovitura pentru Milan în minutul 72, cu un șut la colțul lung, de la marginea careului.
S-a încheiat 3-2 pentru Milan, care rămâne pe locul 2 în Serie A, pe urmele liderului Inter. Trupa lui Stefano Pioli se află la 6 puncte în spatele rivalei din oraș, în timp ce Juventus completează podiumul, cu 4 puncte sub Milan.
Serie A
Juve a recunoscut că l-a ratat pe Haaland "la milimetru". Cum a căzut afacerea
10/09/2021 LA 10:03
Serie A
Era post-Ronaldo a început dezastruos. Juventus, înfrângere istorică, pe teren propriu, în Serie A
28/08/2021 LA 21:02