Sassuolo, cu fundaşul român Vlad Chiricheş printre titulari, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Ginaluca Scamacca (32) şi Davide Frattessi (37), însă gruparea "viola" a restabilit egalitatea în repriza secundă, graţie reuşitelor lui Dusan Vlahovic (51) şi Lucas Torreira (61).
CITEŞTE ŞI:
"VISUL URÂT AL LUI LUIS SUAREZ". EXPLICAȚIILE PENTRU IEȘIREA NECONTROLATĂ LA ADRESA LUI SIMEONE
O legendă a Barcelonei crede că Messi se poate întoarce din vară la echipă. Anunţul făcut
06/01/2022 LA 08:51

Vlahovic, egalul lui Ronaldo

Cu reuşita de azi, golgheterul viola, Dusan Vlahovic, a egalat recordul de goluri marcate de un jucător în Serie A. Sârbul a ajuns la 33 de reuşite în acest an calendaristic, egalând borna setată de Ronaldo în 2020.
Vârful Fiorentinei mai are un meci la dispoziţie să depăşească borna setată de fostul vârf al lui Juventus.
Vlahovic a marcat în fiecare din ultimele 6 partide pentru Fiorentina. Un singur jucător în istoria grupării a marcat în mai multe partide consecutive. Legendarul Gabriel Batistuta puncta în 11 meciuri la rând, în 1994.
Chiricheş, care a primit un cartonaş galben în minutul 54, a rămas pe teren până la finalul jocului.
Fiorentina ocupă poziţia a şasea în clasament, la egalitate de puncte (31) cu AS Roma şi Juventus Torino, în timp ce Sassuolo se află pe locul zece cu 24 de puncte.