AS Roma - Lazio este întotdeauna un meci special, dar partida din această seară avea și o miză deosebită pentru biacnocelești. Echipa lui Simone Inzaghi spera încă la ocuparea unui loc de Champions League la finalul stagiunii, dar evoluția din meciul cu marea rivală din capitala Italiei a fost una sub așteptări.
Întreaga confruntare a fost una modestă, jucătorii arătând chiar și într-un astfel de meci, care naște orgolii imense, că sunt la capătul unui sezon foarte dificil. Echipa lui Fonseca a fost însă mai eficientă și din puținele ocazii create a reușit să marcheze de 2 ori.
VICTORIE NEBUNĂ PENTRU JUVE ÎN DERBY-UL CU INTER! TORINEZII ÎNCĂ SPERĂ LA LOC DE CHAMPIONS LEAGUE
UEFA Europa Conference League
Mourinho, nemulțumit după victoria cu 5-1 a Romei în Europa! Ce a declarat tehnicianul
17/09/2021 LA 07:25

AS Roma - Lazio 2-0 | Visul lui Lazio de Champions League, spulberat de marea rivală

Prima dată a făcut-o în finalul primei reprize (min.42), prin Henrikh Mkhitaryan, care a finalizat o acțiune foarte bună a lui Edin Dzeko. Lazio nu a avut reacție nici după pauză, iar Pedro a marcat pentru 2-0 în minutul 78, cu un șut foarte bine plasat din afara careului.
Ibericul a devenit astfel cel mai în vârstă jucător care înscrie primul său gol în "Derby della Capitale" (33 de ani și 291 de zile). Până acum, Miroslav Klose deținea acest record, germanul marcând prima dată în derby-ul Romei la 33 de ani și 129 de zile.
Așadar, Roma câștigă împotriva lui Lazio pentru prima dată după aproape 3 ani și îți consolidează poziția a 7-a în Serie A, una care va duce viitoarea echipă a lui Jose Mourinho în Conference League. În ultima etapă, Roma va juca în deplasare cu Spezia, formație care și-a asigurat astăzi matematic rămânerea în Serie A.
În schimb, Lazio nu mai are nicio șansă să ocupe unul dintre primele 4 locuri și va termina cel mai probabil pe poziția a 6-a, urmând a evolua în sezonul viitor în Europa League. Lazio mai are de jucat 2 meciuri în acest sezon de Serie A: restanța cu Torino, acasă, și în deplasare cu Sassuolo, în ultima etapă.
Europa League
Moruțan și Cicâldău, printre cei mai buni jucători de la Galatasaray! Ce note au primit românii
17/09/2021 LA 05:07
Leicester - Napoli 2-2, în meciul serii din EL. Rezultatele din Europa League și Conference League
16/09/2021 LA 21:01