Abia pe locul 5, la un punct de locul 4, ocupat de Napoli, Juventus avea nevoie de o victorie și să spere că Milan sau napoltanii vor comite un pas greșit în aceste ultime 2 etape. Atalanta este deja sigură de prezența în Champions League, după victoria cu 4-3 din deplasare cu Genoa.
Echipa gazdă a marcat prin Ronaldo ’24 şi Cuadrado ‘45+4, ’88 (dintr-un penalty controversat - columbianul a căzut foarte ușor acuzând un fault al lui Perisic). Pentru Inter au înscris Lukaku ’35 (penalty) şi Chiellini ’83 (autogol). În minutul 55, de la Juventus a fost eliminat Bentancur, iar pe final, în minutul 90+2, a fost eliminat şi Brozovic, de la Inter.

Cristiano Ronaldo, scos de pe teren în minutul 70

Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
Cristiano Ronaldo, cu gândul la barajul de calificare la CM din Qatar! "Va fi o bătălie frumoasă"
14/01/2022 LA 17:44
Cristiano Ronaldo a urmărit ultimele 20 de minute din meci de pe marginea terenului. Starul portughez a fost înlocuit cu Alvaro Morata în minutul 70 și nu a arătat niciun semn de frustrare, așa cum obișnuia în trecut. Mai mult, Andrea Pirlo a spus la conferința de după meci că Ronaldo a fost chiar bucuros să fie înlocuit.
"Cred că e o premieră, e pentru prima dată când Ronaldo e fericit să fie înlocuit. Eram în inferioritate numerică, el ar fi trebuit să depună dublu efort. A fost fericit, era numai un zâmbet la vestiare", a spus Pirlo pentru Sky Italia. În urma acestui rezultat, Juventus a urcat provizoriu pe locul patru în clasament, ultimul care asigură prezența în sezonul viitor de Champions League (poate fi depășită de Napoli).