Abia pe locul 5, la un punct de locul 4, ocupat de Napoli, Juventus avea nevoie de o victorie și să spere că Milan sau napoltanii vor comite un pas greșit în aceste ultime 2 etape. Atalanta este deja sigură de prezența în Champions League, după victoria cu 4-3 din deplasare cu Genoa.
Echipa gazdă a marcat prin Ronaldo ’24 şi Cuadrado ‘45+4, ’88 (dintr-un penalty controversat - columbianul a căzut foarte ușor acuzând un fault al lui Perisic). Pentru Inter au înscris Lukaku ’35 (penalty) şi Chiellini ’83 (autogol). În minutul 55, de la Juventus a fost eliminat Bentancur, iar pe final, în minutul 90+2, a fost eliminat şi Brozovic, de la Inter.

Cristiano Ronaldo, scos de pe teren în minutul 70

Ronaldo, cel mai bine plătit fotbalist din lume! Doar 3 sportivi câștigă mai mult din publicicitate
ACUM 3 ORE
Cristiano Ronaldo a urmărit ultimele 20 de minute din meci de pe marginea terenului. Starul portughez a fost înlocuit cu Alvaro Morata în minutul 70 și nu a arătat niciun semn de frustrare, așa cum obișnuia în trecut. Mai mult, Andrea Pirlo a spus la conferința de după meci că Ronaldo a fost chiar bucuros să fie înlocuit.
"Cred că e o premieră, e pentru prima dată când Ronaldo e fericit să fie înlocuit. Eram în inferioritate numerică, el ar fi trebuit să depună dublu efort. A fost fericit, era numai un zâmbet la vestiare", a spus Pirlo pentru Sky Italia. În urma acestui rezultat, Juventus a urcat provizoriu pe locul patru în clasament, ultimul care asigură prezența în sezonul viitor de Champions League (poate fi depășită de Napoli).