Zlatan Ibrahimovic a ajuns la 39 de ani, dar continuă să fie cel mai exponențial jucător al Milanului.
Atacantul suedez a deschis scorul în minutul 30 al partidei pe care "rossonerii" au jucat-o pe San Siro împotriva celor de la Crotone. Zlatan l-a învins pe portarul advers cu un șut sec din interiorul careului, după o pasă primită de la Rafael Leao. Zlatan a reușit dubla în minutul 64, când a reluat în plasă o centrare prefectă a lui Theo Hernandez.

Zlatan Ibrahimovic a ajuns la 500 de goluri marcate în carieră

Liga Campionilor UEFA
"Am crezut că este o glumă!" Ibrahimovic, surprins de colegii săi înainte de debutul în UCL
17/09/2021 LA 07:55
Pe lângă importanța golurilor în economia partidei, prima reușită are o însemnătate aparte pentru Ibrahimovic. Acesta a fost cel de-al 500-lea gol marcat în extraordinara sa carieră pentru echipele de club. Atacantul suedez are și 62 de reușite pentru echipa națională. A fost al 13-lea gol din acest sezon de Serie A reușit de suedez, deși acesta a jucat doar 11 partide.
Dintre jucătorii aflați în activitate, doar Messi și Cristiano Ronaldo se mai pot lăuda cu peste 500 de goluri marcate în carieră pentru echipele de club.

Milan a revenit pe primul loc în Serie A

După dubla lui Ibrahimovic, Ante Rebic a reușit și el să marcheze de 2 ori. Croatul a înscris în minutele 69 și 70, ambele reușite venind după assist-urile lui Calhanoglu. S-a terminat 4-0 și Milan a revenit așadar pe pe prima poziție în clasamentul din Serie A.
"Rossonerii" au 2 puncte avans peste Inter și 7 peste Juventus, dar torinezii au un meci mai puțin disputat. În etapa viitoare, Milan joacă în deplasare pe terenul Speziei.
Soldado şi-a găsit echipă! A semnat cu formaţia care a transferat 142 de jucători de peste 30 de ani
09/09/2021 LA 11:21
Ibrahimovic - "mieluşel" în vestiar, "Zeu" - în faţa presei. Ashley Cole, dezvăluiri neaşteptate
09/09/2021 LA 10:04