Inter a plecat fără vreun punct de pe terenul Sampdoriei, într-o după-amiază ploioasă în care jocul ofensiv al "nerrazzurilor" n-a funcționat așa cum și-a dorit Antonio Conte. Alexis Sanchez a avut ocazia să deschidă scorul încă din minutul 12, dar a ratat o lovitură de la 11 metri.

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

Serie A
AC Milan, eșec usturător în fața Atalantei! Inter a ratat șansa să urce pe locul 1 în Serie A
23/01/2021 LA 21:06

Situația s-a schimbat la 180 de grade 10 minute mai târziu, când a venit rândul Sampdoriei să beneficieze de un penalty. Candreva n-a iertat și l-a învins pe Handanovic. Keita a dublat avantajul trupei lui Claudio Ranieri în minutul 38, după un assist al lui Damsgaard.

Inter, prima înfrângere în Serie A după 12 etape

La pauză s-a intrat cu scorul de 2-0 pentru Sampdoria, iar presiunea începea să bată tot mai tare la ușa jucătorilor lui Inter. Elevii lui Conte au reușit să reducă din diferență în minutul 65, când De Vrij a reluat cu capul în plasă după un corner executat de Brozovic.

Conte l-a aruncat în luptă și pe Eriksen în încercarea disperată de a smulge un punct, însă Sampdoria s-a apărat impecabil și a obținut cele 3 puncte.

A fost prima înfrângere a lui Inter în Serie A, după 12 etape. În urma rezutatului de pe terenul Sampdoriei, formația lui Conte a rămas la un punct sub liderul AC Milan, care va juca în această seară în compania lui Juventus, pe San Siro.