Inter continuă să spere la apărarea titlului de campioană, după ce s-a impus cu 2-0 în deplasarea cu Udinese. Simone Inzaghi l-a titularizat pe Handanovic, deși acesta nu era refăcut complet. Inter și-a făcut meciul urșor, Perisic deschizând scorul în minutul 12.
Lautaro Martinez a dublat avantajul oaspeților în minutul 39, trimițând în poartă după ce șutul său din penalty fusese respins de portarul advers. A fost al 21-lea gol marcat de argentinian în acest sezon, egalându-și cea mai bună performanță a carierei din acest punct de vedere.
Serie A
Guvernul chinez interzice proprietățile din străinătate. Zhang, forțat să vândă Interul!
IERI LA 06:34
Finalul de meci nu a fost lispit de emoții pentru "nerrazzuri", deoarece Pussetto a marcat pentru 1-2 în minutul 72. Inter și-a păstrat încă avantajul până la final și continuă să spere la titlu, rămânând la două puncte în spatele Milanului. Echipa lui Inzaghi are însă nevoie să acumuleze cu 3 puncte mai mult decât marea rivală în ultimele 3 etape, deoarece în caz de egalitate Milan are avantaj datorită rezultatelor din meciurile directe.
Știrea inițială
AC Milan a primit unn cadou nesperat la mijlocul acestei săptămâni, Inter pierzând în restanța de la Bologna, scor 2-1. Echipa lui Pioli a ajuns astfel la mâna ei pentru a câștiga Serie A, iar astăzi a făcut un pas important în acest sens.
În fața unui San Siro arhiplin, "rossonerii" s-au chinuit preț de 82 de minute în fața Fiorentinei, perioadă în care Giroud și Kessie au ratat singurele ocazii serioase la poarta toscanilor.

AC Milan - Fiorentina 1-0 | "Rossonerii", tot mai aproape de titlu

Golul victoriei a venit de la Rafael Leao, care a marcat cu un șut din interiorul careului, după o degajare greșită a portarului advers. Prin această reușită, Leao a devenit al 5-lea portughez din istorie care reușește să marcheze minim 10 goluri într-un sezon din Serie A. Primii 4 au fost Cristiano Ronaldo, Rui Barros, Rui Costa și Beto, dar niciunul dintre aceștia nu era atât de tânăr ca Leao (23 de ani).
Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar Milan a obținut 3 puncte uriașe, distanțându-se la 5 puncte de Inter. Echipa lui Simone Inzaghi va juca astăzi în deplasare cu Udinese, iar o victorie este obligatorie pentru a mai avea șanse reale la apărarea titlului. De notat că și dacă Inter ia 3 puncte la Udine, AC Milan își mai permite și un egal în ultimele 3 runde, deoarece are avantajul meciurilor directe în fața marii rivale din oraș.
Milan nu a mai câștigat titlul în Serie A din sezonul 2010-2011.