Zlatan Ibrahimovic a început ca rezervă meciul pe care AC Milan l-a jucat contra Romei lui Mourinho, în runda a 20-a din Serie A. Absența suedezului nu s-a văzut deloc, iar Milan conducea cu 2-0 în minutul 17, după golurile lui Giroud (penalty) și Messias.
Tammy Abraham a redus din diferență în minutul 40, dar șansele giallorossilor să scoată un rezultat bun pe San Siro au scăzut în minutul 74, când Karsdorp a văzut al 2-lea galben și a fost eliminat.
În minutul 77, Pioli l-a trimis în teren și pe Zlatan Ibrahimovic, în locul lui Giroud, iar imediat după a avut loc un episod nedorit. Fanii oaspeților au un război mai vechi cu suedezul, iar presa italiană scrie că acesta a fost victima unor scandări rasiste din partea peluzei romane.
Serie A
Deja campion al României, Adiță Păun a sărbătorit titlul Milanului pe stadion și în piața Domului

Jose Mourinho a auzit imediat ce cântau suporterii echipei sale și și-a dat seama de gravitatea momentului. Lusitanul le-a făcut acestora semn să înceteze imediat, iar tifosii l-au ascutat, astfel că s-a evitat ca lucrurile să degenereze.
Ibrahimovic nu s-a lăsat afectat de scandările fanilor adverși și în minutul 82 i-a pasat decisiv lui Rafael Leao pentru golul de 3-1, care a pus punctele la adăpost pentru rossoneri. Suedezul putea chiar să marcheze, dar a ratat un penalty în minutul 90+4.
Victoria de azi are o importanță deosebită pentru Milan, care s-a apropiat la un singur punct de Inter, liderul clasamentului din Serie A. Totuși, echipa lui Simone Inzaghi are un meci mai puțin disputat, după ce confruntarea cu Bologna, care trebuia să se dispute azi, a fost amânată din cauza problemelor cu Covid-19 pe care le are formația lui Mihajlovic.
În schimb, Roma s-a îndepărtat și mai mult de locurile de Champions League, fiind acum la 6 puncte în spatele Atalantei (locul 4), care are și un meci mai puțin disputat. Peste numai 3 zile, Milan va juca în deplasare cu VEnezi, în timp ce Roma va primi vizita lui Juventus.
LIVE BLOG Mercato 2022 | Primele mutări importante ale acestei veri! Tottenham a plecat după Kostic
23/05/2022 LA 09:58