AC Milan a câștigat cu 3-1 în deplasarea de la Venezia și a trecut peste Inter în fruntea clasamentului din Serie A, astfel că "nerrazzurii" erau obligați să câștige cu Lazio pentru a redeveni lideri. Campiona Italiei suferise o singură înfrângere în acest sezon, chiar împotriva fostei echipe a lui Simone Inzaghi, astfel că a început tare meciul de pe Meazza.
Lautaro Martinez a marcat în minutul 17, dar golul a fost anulat de VAR pentru o poziție de off-side a argentinianului. Inter a continuat să atace în valuri și Bastoni a deschis scorul în minutul 30, fundașul reușind un șut superb de la mare distanță.
Avantajul gazdelor a durat numai 5 minute, pentru că Immobiledupă o ieșire greșită a lui Handanovic. La pauză s-a intrat la egalitate, chiar dacă Pedro putea face 2-1 pentru echipa lui Sarri, însă ibericul a șutat slab din interiorul careului.
Serie A
Tătărușanu vs Radu | Cum au influențat cei doi români lupta pentru titlu dintre Milan și Inter
ACUM O ZI

Inter - Lazio 2-1 | "Nerrazzurii" au revenit pe primul loc în Serie A

Inter a fost echipa care a dat tonul și în partea secundă, iar Alexis Sanchez a avut prima ocazie importantă de a-și readuce echipa în avantaj, dar șutul său din minutul 63, din lovitură liberă, a fost respins in-extremis de Strakosha. Perisic a trecut și el pe lângă golul de 2-1 peste doar două minute, însă un fundaș lazial a respins de pe linia porții.
Strakosha nu a mai avut ce face în minutul 67, când fundașii lui Inter au conlucrat perfect la o fază fixă. Bastoni a recentrat, iar Skriniar a înscris cu capul, mingea lovind bara transversală înainte să intre în poartă.
Lazio a încercat fără succes să se apropie periculos de poarta lui Handanovic pe final. Inter a gestionat ultima parte a meciului ca o echipă mare, departe de propriul careu, și a obținut astfel a 7-a victorie consecutivă în Serie A, demonstrând că are toate atuurile să-și apere titlul cucerit în stagiunea trecută.
Așadar, Inter a trecut cu bine peste un test dificil și a revenit pe prima poziție în clasament, având un punct peste rivala Milan, dar și un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă, Lazio rămâne pe 8, cu 32 de puncte, iar ocuparea unui loc de cupă europeană devine un obiectiv din ce în ce mai greu de atins.
În runda următoare, Inter va avea un alt meci extrem de greu, pe terenul Atalantei, în timp ce Lazio va juca, tot în deplasare, cu ultima clasată, Salernitana.
  • Verona - Salernitana 1-2
  • Torino - Fiorentina (luni, 10 ianuarie)
  • Cagliari - Bologna (marți, 11 ianuarie)
Serie A
Lovitură de teatru: Dybala îi întoarce spatele lui Inter. Un antrenor de legendă l-a convins
18/05/2022 LA 06:42
Serie A
Inter le-a luat Cupa, Juventus vrea să-l ia pe Perisic! Ce club de top mai e interesat de croat
17/05/2022 LA 14:16