Inter a fost aproape să facă un mare pas greșit în duelul de la distanță cu Milan pentru câștigarea titlului în Serie A. Echipa lui Simone Inzaghi avea un meci la îndemână pe teren propriu cu Empoli, dar partida a fost mult mai grea decât era de așteptat.
Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 5, prin Pinamonti și și-au dublat avantajul în minutul 28, după reușita lui Asllani. Din acel moment a început un adevărat asediu la poarta lui Vicario.

Inter a revenit de la 0-2 cu Empoli și a urcat pe primul loc în Serie A

Serie A
Inter rămâne la două puncte de AC Milan înainte de ultima etapă din Serie A! Cagliari, învinsă ușor
IERI LA 17:55
Inter a recuperat handicapul de două goluri până la pauză, după autogolul lui Romagnoli (40) și golul lui Lautaro Martinez (45). În partea secundă, asaltul "nerrazzurilor" a continuat, iar Lautaro a reușit dubla în minutul 64. Empoli nu a fost capabilă să revină și Inter a mai ratat o sumedenie de ocazii. S-a făcut în cele din urmă 4-2, în prelungiri, când Alexis Sanchez a înscris în poarta goală după o pasă a lui Vidal.
Așadar, Inter a trecut cu bine peste un test dificil și pune o mare presiune pe AC Milan. Echipa lui Pioli este acum la un punct de marea rivală și are în față un meci dificil, la Verona. "Rossonerii" și-ar putea permite și un egal, dar apoi vor fi obligați să câștige ambele partide rămase până la final pentru a fi siguri că vor câștiga titlul.