AS Roma a fost învinsă joi seară, pe San Siro, de AC Milan, cu scorul de 3-1, după golurile marcate de Giroud, Messias și Leao. Pentru echipa lui Jose Mourinho a înscris Abraham, dar reușita nu a fost suficientă pentru a schimba soarta meciului, pe care Roma l-a încheiat cu 9 oameni pe teren, după eliminările lui Karsdorp și Mancini.
La finalul partidei, tehnicianul portughez a dezvăluit că a fost dorit în trecut de șefii lui Milan. Mourinho a spus că deși s-a gândit mult la oferta milanezilor, a luat decizia de a le refuza propunerea, lucru de care acum este foarte încântat.
"După ce am văzut cum a reacționat San Siro acum, sunt foarte încântat că le-am spus 'nu'. Acum trei ani, patronii de la AC Milan m-au dorit la Milano. M-am gândit trei zile, apoi am decis că răspunsul meu va fi 'nu' și sunt fericit că am luat această decizie.
Pep Guardiola i-a mulțumit lui Liverpool pentru felul în care a jucat în acest sezon
22/05/2022 LA 06:42
Sunt un profesionist, dar pot să aleg și să am pasiuni sau antipatii pentru o echipă sau alta. Acum sunt pasionat de AS Roma, le voi da totul celor de aici. Revenind, după ce s-a întâmplat acum, sunt de două ori mai mulțumit de ceea ce am răspuns atunci. Au venit la mine, dar le-am spus să meargă acasă și că eu nu mă duc la Milano", a declarat Jose Mourinho, citat de Gazzetta dello Sport.

În minutul 77 al meciului dintre AC Milan și AS Roma, Pioli l-a trimis în teren pe Zlatan Ibrahimovic, în locul lui Giroud. Imediat după, a avut loc un episod nedorit. Fanii oaspeților au un război mai vechi cu suedezul, iar fotbalistul a fost victima unor scandări rasiste venite din partea peluzei romane.
Jose Mourinho a auzit imediat ce cântau suporterii echipei sale și și-a dat seama de gravitatea momentului. Lusitanul le-a făcut acestora semn să înceteze imediat, iar tifosii l-au ascutat, astfel că s-a evitat ca lucrurile să degenereze.
Ibrahimovic nu s-a lăsat afectat de scandările fanilor adverși și în minutul 82 i-a pasat decisiv lui Rafael Leao pentru golul de 3-1, care a pus punctele la adăpost pentru rossoneri. Suedezul putea chiar să marcheze, dar a ratat un penalty în minutul 90+4.
În urma înfrângerii de joi seară, AS Roma s-a îndepărtat și mai mult de locurile de Champions League, fiind acum la 6 puncte în spatele Atalantei (locul 4), care are și un meci mai puțin disputat. Peste numai 3 zile, echipa lui Mourinho va primi vizita celor de la Juventus.