Prima etapă din 2021 din Serie A a fost una nebună. 4 meciuri au fost amânate din cauza problemelor cu Covid-19 la diferite echipe, dar celelalte 6 partide au oferit un spectacol pe cinste.
Prima rundă a returului a programat și două derby-uri. În primul dintre ele, AC Milan a trecut cu 3-1 de AS Roma, un meci marcat, din păcate, și de insultele rasiste ale fanilor romani la adresa lui Zlatan Ibrahimovic. Celălalt mare meci le-a adus față în față pe Juventus și Napoli.
Torinezii veneau după 5 partide în care pierduseră doar 2 puncte (1-1 la Venezia) și erau mari favoriți, mai ales că napolentanii au mers la Torino fără mulți jucători importanți, fie accidentați, fie infectatți cu Covid, fie plecați la Cupa Africii.
Serie A
Lovitură de teatru: Dybala îi întoarce spatele lui Inter. Un antrenor de legendă l-a convins
18/05/2022 LA 06:42
Oaspeții au trecut peste aceste inconveniente și au început foarte bine, iar Mertens a deschis scorul în minutul 23, trimițând impecabil la colțul lung după o pasă a lui Politano.
Până la pauză Juventus nu a reușit nimic notabil, iar cele mai mari ocazii le-a avut tot Napoli. În minutul 38, Szczesny a avut o intervenție excelentă la un șut puternic al lui Zielinski, iar în ultimul minut al primei reprize mingea trimisă de Mertens din lovitură liberă a trecut puțin peste poartă.

Repriza secundă a început perfect pentru Juventus, Chiesa reușind să egaleze în minutul 54, cu un șut excelent plasat din interiorul careului. Peste doar 10 minute, Mertens a avut o nouă șansă să facă dubla, dar Szczesny s-a opus la șutul belgianului.
Ulterior, meciul a intrat într-un con de umbră, cu Juventus încercând fără succes să pună în pericol poarta adversă și cu Napoli mulțumindu-se să apere rezultatul de pe tabelă. Jucătorii lui Allegri s-au zbătut în zadar să găsească drumul spre golul victoriei și s-a terminat 1-1, rezultat care cu siguranță este unul satisfăcător pentru oaspeți și dezamăgitor pentru gazde, dar echitabil după ceea ce s-a întâmplat pe teren.
În urma remizei de azi, cele două echipe își păstrează pozițiile de dinaintea acestei etape. Napoli rămâne pe locul 3, la 5 puncte distanță de liderul Inter, dar formația lui Simona Inzaghi are un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă, Juventus este în continuare pe poziția a 5-a, la 3 puncte distanță de Atalanta, formație care are, de asemenea, un meci în minus.
În etapa următoare, care va avea loc peste doar 3 zile, Juventus va juca în deplasare cu AS Roma, iar Napoli va primi vizita Sampdoriei.
Serie A
Radu Drăgușin, dorit de o echipă de top! Cât ar putea încasa Juventus în schimbul lui
17/05/2022 LA 15:28
Serie A
Inter le-a luat Cupa, Juventus vrea să-l ia pe Perisic! Ce club de top mai e interesat de croat
17/05/2022 LA 14:16