Lupta pentru titlu în Serie A continuă să fie una extrem de palpitantă. Napoli a fost prima dintre echipele implicate care a jucat în etapa a 30-a. Echipa lui Spaletti avea un meci la îndemână la prima vedere, acasă cu Udinese, dar confruntarea a fost mult mai dificilă decât era de așteptat.
În ciuda unei dominări clare a napoletanilor, friulani au intrat în avantaj la pauză grație golului marcat de Gerard Deulofeu în minutul 22. Napoli a începput însă perfect partea secundă și a trecut repede în avantaj prin dubla semnată de Osimhen în minutele 52 și 63. Atacantul a ajuns la cota 11 în această stagiune și a devenit astfel primul nigerian din istorie care reușește să marcheze minim 10 goluri în două sezoane consecutive din Serie A și doar al 4-lea african care bifează această performanță, după George Weah, Samuel Eto'o și Mohamed Salah.
Serie A
Guvernul chinez interzice proprietățile din străinătate. Zhang, forțat să vândă Interul!
21/05/2022 LA 06:34
Napoli a tremurat pe final, deși Udinese a rămas în 10 în minutul 82, după eliminarea lui Pablo Mari. În prelungirile partidei, oaspeții puteau primi penalty, ca urmare a unui posibil henț al lui Osimhen, dar arbitrul a decis, după consultarea VAR, că nu se impunea lovitură de la 11 metri, astfel că Napoli a obținut 3 puncte mari și a egalat-o pe Milan în vârful ierarhiei.

Victoria lui Napoli îi obliga pe cei de la Inter să câștige duelul de acasă cu Fiorentina, pentru a nu se îndepărta de primele clasate. "Nerrazzurii" au făcut o primă repriză ștearsă, trimițând un singur șut pe spațiul porții adverse, prin Dzeko.
La pauză a fost 0-0, dar gluma s-a îngroșat pentru campiona Italiei în minutul 50, când Lucas Torreira a deschis scorul pentru Fiorentina. Echipa lui Simone Inzaghi s-a aruncat în atac și a restabilit egalitatea peste numai 5 minute. Perisic a centrat perfect și Dumfries a trimis o lovitură de cap imparabilă.
Finalul a fost unul pe contre și ambele echipe au avut șansa victoriei. Alexis Sanchez putea da lovitura în minutul 89, dar șutul său a fost respins în corner de un fundaș advers. În prelungiri,, gazdele puteau rămâne și fără punct, dar Handanovic a avut o intervenție salvatoare în fașa lui Ikone, scăpat singur cu goalkeeperul Interului.
În urma acestei remize, Inter rămâne la 3 puncte în urma celor de la Milan și Napoli, având un meci mai puțin disputat decât napoletanii. În această seară, AC Milan s-ar putea distanța la 6 puncte de marea rivală din oraș dacă se va impune în duelul din deplasare cu Cagliari.
Serie A
Tătărușanu vs Radu | Cum au influențat cei doi români lupta pentru titlu dintre Milan și Inter
19/05/2022 LA 13:19
Serie A
Lovitură de teatru: Dybala îi întoarce spatele lui Inter. Un antrenor de legendă l-a convins
18/05/2022 LA 06:42