Radu Drăgușin a fost titular pentru a doua etapă consecutiv la Sampdoria. Echipa lui Roberto D'Aversa a fost învinsă cu scorul de 3-0 de Torino, dar românul a avut o prestație lăudată de jurnaliștii italieni.
Cei de la SampNews24 i-au acordat a doua cea mai mare notă primită de fotbaliștii Sampdoriei, 5,5, și au scris că Drăgușin a meritat atenția antrenorului său: "A meritat să fie titular după două probe excelente. Fundașul îl convinge pe D'Aversa în continuare. Suferă puțin, mai ales în prima repriză, când greșește la fel ca întregul departament defensiv, iar în repriza secundă, după 0-2, performanțele tuturor se prăbușesc."
În plus, și cei de la CalcioNews24 i-au dat tot nota 5,5 românului cotat de site-ul transfermarkt.com la 3 milioane de euro, în timp ce jurnaliștii publicației Goal l-au notat cu 5.
România U21 joacă un amical cu Italia! Cum arată lotul convocat de Florin Bratu
03/11/2021 LA 11:32

A debutat cu dreptul ca titular la Sampdoria

Radu Drăgușin a debutat la Sampdoria pe 22 octombrie, în victoria cu Spezia, scor 2-1. Ulterior, în meciul cu Atalanta, românul a fost titular în premieră în echipa lui Roberto D'Aversa.
Deși Sampdoria a fost învinsă, scor 1-3, fundașul în vârstă de 19 ani a primit cea mai mare notă acordată fotbaliștilor lui D'Aversa, 6,5, cei de la TuttoMercatoWeb punctând că "a fost cel mai bun jucător din compartimentul defensiv. I-a luat fața constant adversarului direct, câștigându-și aplauzele publicului. Este un tânăr jucător foarte interesant."
Pentru echipa lui Drăgușin, care este acum pe locul 15 în clasamentul din Serie A, cu 9 puncte, urmează meciul cu Bologna, programat pe 7 noiembrie, de la ora 16:00.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.