A fost doar a doua înfrângere pentru Inter în acest sezon, care a fost aproape de un succes cu Milan cu ajutorul căruia și-ar fi consolidat postul de lider în Serie A.
Ivan Perisic a deschis scorul în minutul 38, cu un voleu sigur în urma unui corner, stabilind scorul pauzei. Presiunea din partea Milanului s-a intensificat în actul secund, Olivier Giroud fiind eroul trupei lui Pioli.
În minutul 75, Alexis Sanchez a pierdut o minge într-o zonă nepermisă, iar balonul a juns la Brahim Diaz. Ibericul a șutat modest de la marginea careului, dar mingea fost a deviată și a ajuns la Giroud, care l-a învins pe Handanovic după o execuție din alunecare.
Serie A
Inter rămâne la două puncte de AC Milan înainte de ultima etapă din Serie A! Cagliari, învinsă ușor
ACUM O ZI
Peste doar 3 minute, Giroud a reușit dubla. Francezul a primit o pasă excelentă de la Calabria, a pivotat superb și l-a executat pe Handanovic cu un șut plasat, la colțul lung.

Inzaghi a vorbit despre arbitraj

Deși a avut meciul în mâna, Inter nu a reușit să obțină niciun punct din partida cu Milan, iar distanța dintre cele două echipe s-a redus la un singur punct, trupa lui Inzaghi având un meci în minus.
Tehnicianul gazdelor regretă faptul că echipa sa a irosit avantajul pe care l-a dobândit în prima repriză, însă a vorbit și despre arbitraj, care, în opinia lui, a influențat rezultatul partidei în favoarea lui Milan. Concret, el a reclamat un fault în atac înaintea primului gol înscris de Olivier Giroud.
"Nu vreau să revăd faza, dar asta e, trebuie să fim mai buni. Dacă am fi condus cu 2-0 sau 3-0, probabil arbitrul ar fi judecat altfel faza. Acesta este fotbalul, putem domina o mare parte din meci, iar după să pierdem, asta pentru că nu am reușit să înscriem al doilea gol.
Golul egalizator înscris de ei ne-a făcut să devenim mai nervoși, ne-am pierdut calmul. Cred că a fost un fault clar asupra lui Sanchez. Este o înfrângere care doare, dar echipele puternice trebuie să meargă mai departe și să analizeze cauzele care au condus către un eșec pentru a nu se mai repeta.
Este normal să fim dezamăgiți. Știm cu toții cât de important este acest derby. Am pierdut nemeritat, dar acesta este fotbalul. Privind obiectiv, până la primul lor gol nu am greșit nimic", a spus Inzaghi, conform sempreinter.com.
Chiar dacă deocamdată nu contează, Milan are un avantaj important în urma succesului contra marii rivale. Dacă cele două echipe vor termina campionatul la egalitate de puncte, "rossonerii" vor fi în față, pentru că au avantaj la duelurile directe, partida tur încheindu-se la egalitate, scor 1-1.
Serie A
Angel Di Maria va mai juca cel puțin un an în Europa! Cu ce mare club negociază argentinianul
14/05/2022 LA 12:22
Serie A
Giorgio Chiellini pleacă de la Juventus la finalul sezonului! Unde poate ajunge italianul
12/05/2022 LA 16:38