Juventus, prima victorie după mai bine de o lună! Torinezii au învins Bologna și Allegri "respiră"

Nicu Savin

Publicat 02/10/2022 la 23:39 GMT+3

Juventus a câștigat cu 2-0 în fața Bolognei în penultimul meci din etapa a 8-a din Serie A. Astfel, torinezii au pus capăt unei perioade de secetă de mai bine de o lună, iar Max Allegri poate răsufla ușurat pentru moment.

Filip Kostic of Juventus celebrates after scoring to give the side a 1-0 lead during the Serie A match between Juventus and Bologna FC at Allianz Stadium on October 02, 2022 in Turin

Juventus a avut o lună septembrie de coșmar, în care a obținut numai două puncte în 3 meciuri de campionat și a pierdut ambele partide jucate în Champions League, iar scaunul lui Max Allegri a început să se clatine. Pauza competițională le-a priit de minune torinezilor, care au oferit o demonstrație de forță în partida cu Bologna, din etapa a 8-a din Serie A.
Filip Kostic a deschis scorul în minutul 24, trimițând imparabil o pasă a conaționalului Dusan Vlahovic. A fost primul gol marcat de atacantul de bandă pentru Juventus. Oaspeții puteau egala până la pauză, dar Szczesny a avut o intervenție salvatoare la o lovitură de cap a lui De Silvestri în minutul 40.

Juventus - Bologna 3-0 | Echipa lui Allegri simte din nou gustul victoriei

Juventus a început în atac și partea secundă, iar Vlahovic a majorat avantajul "bianconerrilor" în minutul 59, reluând perfect cu capul o centrare ideală a lui McKennie. Soarta meciului era deja pecetluită în minutul 62, când Milik a făcut 3-0 cu un voleu superb din pasa lui Cuadrado. Până la final ambele echipe au mai avut ocazii, dar nu s-a mai marcat și s-a terminat 3-0.
În urma acestei victorii, Juventus a luat o gură serioasă de oxigen, ajungând la 13 puncte și urcând pe locul 7 în clasament. Torinezii au în față meciul cu Maccabi Haifa din Champions League, unde o victorie este obligatorie pentru a păstra șanse la calificarea în optimi, iar la finalul săptămânii viitoare urmează derby-ul cu AC Milan, din etapa a 9-a de campionat.
Astăzi s-au mai disputat alte 5 partide din Serie A. Atalanta a câștigat la limită cu Fiorentina și rămâne neînvinsă în acest sezon, ocupând locul doi, la egalitate de puncte cu Napoli, dar cu un golaveraj inferior. Lazio a ajuns la 3 succese consecutive după 4-0 cu Spezia și este pe poziția a 3-a, la 3 puncte de lider.