Prima etapă din Serie A a fost una fără nicio surpriză. După ce Milan, Inter, Roma sau Lazio au început campania cu victorii, Napoli și Juventus au început și ele cu dreptul. În ultimul meci al rundei, Juventus a dat piept cu Sassuolo, iar partida de pe Allianz Stadium a fost una fără istoric.
Echipa lui Allegri a început foarte bine, iar Angel Di Maria a deschis scorul în minutul 26, reluând din voleu o centrare a lui Alex Sandro. Astfel, fostul jucător de la PSG a debutat cu gol în tricoul "Bptrânei Doamne" și a devenit al 5-lea argentinian care marchează pentru Juve în acest secol, după Tevez, Pereyra, Dybala și Higuain.
Serie A
Juventus, prima victorie după mai bine de o lună! Torinezii au învins Bologna și Allegri "respiră"
ACUM 19 ORE

Juventus - Sassuolo 3-0 | Di Maria și Vlahovic au adus o victorie clară pentru torinezi

Asaltul torinezilor a continuat, iar Vlahovic a făcut 2-0 în minutul 42, după ce a transformat cu siguranță o lovitură de la 11 metri.
După pauză, marcatorii primelor două goluri au conlucrat perfect la cel de-al 3-lea. Di Maria a profitat de o degajare greșită a apărării adverse și l-a servit ideal pe Vlahovic, care nu a iertat din interiorul careului. Acesta a fost al 53-lea gol marcat de atacant în Serie A, ceea cel-l transformă în cel mai bun marcator sârb din campionatul Italiei.
Ulterior, bianconerii nu au mai forțat, iar oaspeții puteau reveni în joc, dar fundașii lui Allegri sau portarul Mattia Perin au fost mereu la post. S-a terminat 3-0 și Juventus a început convingător această ediție in Serie, arătând ca o echipă carpabilă să lupte din nou la titlu.
În primul meci al zilei, Napoli s-a impus cu 5-2 în deplasarea de la Verona. Gazdele au condus cu 1-0 prin reușite lui Lasagna din minutul 29, dar formația lui Spaletti a intrat în avantaj la vestiare, după reușitele lui Kvaratskhelia (min.37) și Osimhen (45+3).
Verona a egalat la 2 în startul părții secunde prin Thomas Henry (min.48), dar Napoli a avut o ultimă parte a meciului perfectă, Zielinski (min.55), Lobotka (min.65) și Politano (min.79) înscriind golurile care au adus o victorie lejeră pentri formația din sudul Italiei.
A fost pentru prima dată în istorie când Napoli a marcat mai mult de 4 goluri în prima etapă a unui sezon din Serie A. În același timp, Verona a înregistrat un record negativ, deoarece niciodată nu a primit atâtea goluri în primul meci al unei stagiuni.
  • Juventus - Sassuolo 3-0
România U20 a pierdut cu Germania și le-a lăsat un gust amar arădenilor! Ce au "uitat" jucătorii
27/09/2022 LA 13:06
Serie A
Arsenal vrea să dea o dublă lovitură în iarnă. Planul de 115 de milioane ai lui Mikel Arteta
25/09/2022 LA 05:15