Partidă de vis pentru echipa lui Maurizio Sarri în această seară pe Stadio Olimpico. Lazio s-a impus cu 3-1 în meciul disputat pe teren propriu cu Inter, într-o partidă care a contat pentru etapa a treia din Serie A.
Scorul a fost deschis de gazde în minutul 40, atunci când Felipe Anderson a marcat din centrarea lui Sergej Milinkovic-Savic cu o lovitură de cap. Egalitatea a fost restabilită după pauză. În minutul 51, Lautaro Martinez a înscris pentru Inter cu un șut pe jos.
Serie A
5 motive pentru care Serie A este cel mai imprevizibil campionat din Europa
19/09/2022 LA 11:24

Lazio a preluat din nou conducerea în minutul 75, atunci când Luis Alberto a înscris cu un șut superb. În minutul 86, Pedro a dus scorul la 3-1, după ce a înscris din pasa lui Immobile, iar cele trei puncte puse în joc au rămas în capitala Italiei.
După această partidă, Lazio este lider provizoriu în Serie A, cu 7 puncte. Echipa lui Simone Inzaghi rămâne cu 6 puncte și are șanse foarte mari să mai coboare câteva poziții până la finalul etapei, ea ocupând în acest moment locul 4.
Etapa viitoare, Lazio va juca în deplasare, la Sampdoria, în timp ce Inter va primi vizita celor de la Cremonese, în etapa a patra din Serie A.
Serie A
Juventus a fost învinsă pe terenul ultimei clasate în Serie A! Inter, înfrângere cu Udinese
18/09/2022 LA 15:18