Napoli câștigă derby-ul etapei a 7-a și e lider în Serie A! AC Milan, învinsă cu 2-1 pe teren propriu

Irina Aldea

Actualizat 18/09/2022 la 23:43 GMT+3

Napoli a câștigat derby-ul etapei a 7-a din Serie A, cu AC Milan, pe Stadio Giuseppe Meazza. Trupa lui Spaletti e acum lider în campionatul din Italia.

Napoli

Napoli e noul lider din Serie A, după ce a învins-o pe campioana Italiei, AC Milan, într-un meci din etapa cu numărul 7. Echipa antrenată de Luciano Spaletti s-a impus grație golurilor marcate de Politano și Simeone. Scorul a fost deschis de abia în repriza secundă de către Matteo Politano, din lovitură de la 11 metri. Mijlocașul lui Napoli a punctat în minutul 55. Giroud a marcat golul egalizator în minutul 69, iar oaspeții au înscris golul victoriei în minutul 78 prin Giovanni Simeone, fiul antrenorului lui Atletico Madrid.
Deși gazdele au avut mult mai multe ocazii de gol, băieții lui Pioli nu au izbutit să dicteze ritmul jocului și să obțină măcar un punct. În acest moment, Napoli ocupă locul 1, cu 17 puncte după 7 meciuri, în timp ce podiumul este completat de Atalanta, cu 17 puncte după 7 etape (golaveraj mai mic), și Udinese, cu 16 puncte după 7 meciuri disputate. Campioana de anul trecut, AC Milan, ocupă locul 5, cu 14 puncte după 7 etape.
Pentru Napoli, a treia clasată din sezonul precedent, urmează duelul de pe teren prorpiu cu Torino, după care meciul cu Ajax din UEFA Champions League. De cealaltă parte, pentru trupa lui Pioli urmează meciul din deplasare cu Empli, înainte de duelul din UEFA Champions League cu Chelsea.