Victorie strălucitoare a Atalantei! De peste 50 de ani nu a mai pățit Juventus așa ceva pe teren propriu
Atalanta a obținut o victorie surprinzătoare, cel puțin dacă ne raportăm la scor, pe terenul lui Juventus. Echipa lui Gasperini s-a impus cu 4-0 și se menține aproape în lupta pentru titlul din Serie A.
Atalanta-Juventus, Marten de Roon in gol
Credit imagine: Getty Images
Atalanta a spulberat-o pe Juventus chiar la ea acasă, scor 4-0. Echipa lui Gian Piero Gasperini are 58 de puncte după 28 de etape și e la 3 lungimi în spatele lui Inter și la 2 de Napoli.
Juventus a pierdut un meci acasă la o diferență de 4 goluri pentru prima dată din 22 octombrie 1967 încoace. Atunci pierdeau asemănător într-un derby cu Torino.
Prima ocazie a meciului cu Juve apărut în minutul 8 în contul Atalantei. Zappacosta a trimis un șut din interiorul careului, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Di Gregorio.
În minutul 27, Atalanta a primit un penalty după un henț comis de McKennie. Mateo Retegui a transformat lovitura de la 11 metri și a deschis scorul pentru oaspeți.
Retegui a ajuns la 22 de goluri în acest sezon, în tricoul Atalantei, și se apropie de cel mai bun sezon al unui atacant al echipei. Doar Duvan Zapata (23 de goluri în sezonul 2018-2019) și Filippo Inzaghi (24 de goluri în sezonul 1996-1997) au mai multe ca Retegui.
Atalanta și-a dublat avantajul în primul minut după pauză. Di Gregorio a apărat în prima fază, dar De Roon a fost pe fază și a trimis mingea în poartă, cu un șut din centrul careului.
Oaspeții au făcut 3-0, în minutul 67, în urma unei acțiuni superbe. Zappacosta a combinat superb cu Kolasinac, iar primul a trimis în poartă, după ce ajunsese în apropierea careului mic.
Peste alte 10 minute, Ademola Lookman a luat o acțiune pe cont propriu de la aproximativ 40 de metri de poarta adversă, a avansat până la marginea careului și a trimis un șut bun din afara careului, făcând 4-0.
Juventus – Atalanta s-a încheiat 0-4, iar oaspeții rămân în lupta pentru titlu, cu Inter și Napoli.
Juventus – Atalanta: Echipele de start:
- Juventus (4-2-3-1): Di Gregorio - Weah, Gatti, Kelly, Cambiaso - Thuram, Locatelli - Gonzalez, McKennie, Yildiz - Kolo Muani
Rezerve: Perin, Pinsoglio - Costa, Kalulu, Koopmeiners, Mbangula, Veiga, Vlahovic
Antrenor: Thiago Motta - Atalanta (3-4-2-1): Carnesecchi - Djimsiti, Hien, Kolasinac - Bellanova, Ederson, De Roon, Zappacosta - Cuadrado, Lookman - Retegui
Rezerve: Patricio, Rossi - Brescianini, De Ketelaere, Maldini, Palestra, Pasalic, Ruggeri, Samardzic, Sulemana, Toloi, Vlahovic
Antrenor: Gian Piero Gasperini
Stadion: Allianz Stadium (Torino)
Arbitru: Simone Sozza
Arbitru: Simone Sozza
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
Juventus
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/4067.png)
0
4
Atalanta
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/sport/football/club/logo/300/100098.png)
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/07/30/image-c20e9bcd-5ac3-4bb3-bf46-2d67f4f41517-68-310-310.jpeg)