Chivu a spus "nu" imediat! Ar fi fost al 4-lea cel mai scump transfer din istoria lui Inter. Anunţul făcut de Gazzetta dello Sport
Publicat 18/08/2025 la 10:38 GMT+3
Interul lui Cristian Chivu a refuzat o ofertă de 50 de milioane de euro pentr Alessandro Bastoni, unul dintre cei mai buni fundaşi centrali din lume. Chelsea îl vedea pe italianul de 26 de ani varianta perfectă pentru înlocuirea lui Levi Colwill, accidentat, dar nerazzurrii nici nu au vrut să audă de o asemenea variantă.
Cristian Chivu, Alessandro Bastoni
Credit imagine: Getty Images
Odată cu plecarea lui Simone Inzaghi la arabi, Inter a intrat într-o nouă eră, iar Cristi Chivu a fost desemnat de conducerea pe de Meazza să ducă mai departe moștenirea lăsată de italianul care a condus gruparea lombardă către două finale de Champions League (ambele pierdute).
Fostul internaţional român are parte de susținerea necondiţionată a conducerii, iar acest lucru s-a văzut şi duminică, atunci când oficialii italieni au refuzat fără să stea pe gânduri oferta de transfer venită din partea lui Chelsea pentru Alessandro Bastoni.
Trupa lui Maresca l-a pierdut pe Levi Colwill, punctul fix din defensiva lui Chelsea, pentru restul sezonului, în timp ce Fofana, abia revenit după o accidentare lungă, nu prezintă vreo garanţie, judecând după problemele lui medicale nesfârşite. Tosin Adarabioyo şi Benoît Badiashile sunt la rândul lor accidentaţi, astfel că "albaştrii" au improvizat ieri, cu Palace (0-0 acasă), cu Hato, fundașul stânga adus de la Ajax, în zona centrală.
Inter a refuzat imediat oferta de transfer a lui Chelsea pentru Bastoni
Maresca vrea neapărat un fundaş central până la finalul periaodei de transferuri, iar Todd Boehly a ţintit sus, dorind să îl achiziţioneze pe unul dintre cei mai bine cotaţi apărători, Alessandro Bastoni. Potrivit Gazzetta dello Sport, englezii au venit ieri cu o ofertă concretă de 43 milioane de lire (50 de milioane de euro), dar oficialii de pe Meazza au refuzat propunerea imediat, transmiţându-le omologilor de pe Stamford Bridge că fundașul central de 26 de ani e netransferabil, indiferent de sumă.
Eventuala plecare a lui Bastoni ar fi însemnat al 4-lea cel mai scump transfer din istoria lui Inter, dar conducerea lombardă nu ia în calcul să renunţe la stâlpul defensivei, cu o săptămână înainte de debutul oficial din Serie A. Doar Romelu Lukaku (113 milioane de euro, la Chelsea), Zlatan Ibrahimovic (69,5 milioane de euro, la Barcelona) şi Achraf Hakimi (68 de milioane de euro, la PSG) au fost vânduţi cu mai mult de 50 de milioane de euro de nerazzurri.
De notat că suma pusă în joc de Chelsea a fost oricum una derizorie, dacă luăm în calcul faptul că actuala cotă de piaţă a lui Bastoni e de 80 de milioane de euro. Fundașul central a ajuns la Inter de la Atalanta, în 2017, pentru 31 de milioane de euro, iar în ultimii ani a devenit unul dintre cei mai apreciaţi fundaşi centrali din lume. El mai are contract cu Inter până în 2028, astfel că italienii nu au niciun plan să îl vândă, indiferent de ofertă.
Inter va debuta în Serie A contra lui Torino, lunea viitoare, pe teren propriu. În ceea ce o priveşte pe Chelsea, aceasta trebuie să se reorienteze, Maresca dorindu-şi un nou fundaş central în lot până la ora partidei cu West Ham, din deplasare, din etapa a doua a Premier League.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo