Cristi Chivu a primit un vot de încredere înaintea derby-ului cu AC Milan! "Îl văd favorit"

Inter o va înfrunta duminică seară, de la ora 21:45, pe teren propriu, pe AC Milan, într-un meci contând pentru cea de-a 12-a etapă din Serie A. Înaintea partidei, un fost jucător al nerazzurrilor, Francesco Moriero, a vorbit despre Cristi Chivu, arătându-se surprins, dar încrezător în șansele românului.

"Fotbalul - Povestea mea" are invitați de marcă, iar fiecare ediție este disponibilă pe HBO Max.

Sursa video: Eurosport

Inter va primi duminică seară, de la ora 21:45, vizita celor de la AC Milan, într-un meci contând pentru cea de-a 12-a etapă din Serie A.
Înaintea partidei, care va reprezenta primul Derby della Madonnina pentru Cristi Chivu în postura de antrenor, un fost jucător al nerazzurrilor a vorbit despre antrenorul român, ajuns în această vară pe banca fostei sale echipe.
Francesco Moriero s-a arătat surprins de Chivu și a spus că are încredere că o duce pe Inter spre victorie în derby-ul din weekend, recomandându-i tehnicianului să fie atent la a bloca contraatacurile celor de la Milan.
"Chivu m-a surprins. Foarte bun! Îl văd favorit în derby, dar trebuie să fie atent. Sub orice formă, să nu lase AC Milan să scape pe contraatac", a declarat Francesco Moriero, citat de Sponda Neazzurra.

Cristi Chivu, în fața primului Derby della Madonnina ca antrenor

Jurnaliștii cotidianului Gazzetta dello Sport au prefațat și ei derby-ul din weekend, notând că Cristi Chivu are amintiri amestecate despre acest duel de pe vremea când era jucătorul lui Inter.
Stadionul San Siro găzduiește meciul care aduce în prim plan una dintre cele mai puternice rivalități din fotbalul italian din prima ligă.
Meciul de duminică este unul de șase puncte pentru cele două formații care se bat la titlu, dar care se sunt separate de doar două puncte în clasament înaintea acestei întâlniri.
Cristian Chivu este foarte familiarizat cu magnitudinea acestei confruntări, întâlnind AC Milan în calitate de jucător al lui Inter în urmă cu un deceniu.
Românul a făcut parte din echipa lui Inter care a reușit tripla în mandatul de antrenor al portughezului Jose Mourinho, în timpul sezonului 2009/10. Mai mult, Inter Milano a învins-o cu scorul de 4-0 pe AC Milan în parcursul său către titlul din acel an.
"Fotbalul - Povestea mea" are invitați de marcă de la Miodrag Belodedici la Bogdan Stelea sau Gabriel Torje, Adrian Iencsi, Gigel Coman, Iulian Miu și Florin Bratu. Fiecare ediție este disponibilă pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo