Cristi Chivu, elogiat de Gazzetta dello Sport, după debutul perfect din Serie A! "A rupt blestemul"

Cristian Chivu a avut parte de un debut de sezon excelent pe banca lui Inter, reușind să câștige cu 5-0 în prima etapă din Serie A. Gazzetta dello Sport l-a elogiat pe român, care a "rupt un blestem" vechi de 22 de ani, devenind primul antrenor străin care debutează cu victorie pe banca nerrazzurilor din 2003 încoace.

Chivu a trebuit să intervină în scandalul de la finalul meciului Inter - River Plate. Sursa: SNTV

Sursa video: SNTV

Cristi Chivu a debutat cu o victorie, luni seara, pe banca celor de la Inter în sezonul 2025/26 din Serie A. Milanezii s-au impus cu scorul de 5-0 în fața celor de la Torino FC și au urcat pe primul loc în clasament, după prima rundă.
Gazzetta dello Sport a avut cuvinte de laudă pentru antrenorul român, care a doborât și un record. A devenit primul antrenor străin care câștigă meciul de debut într-o competiție internă, după 22 de ani.
"Inter e devastatoare: 5-0 cu Torino și un spectacol ThuLa (n.r. Thuram-Lautaro). Chivu, un prim meci grozav
Debutul antrenorului român în Serie A pe banca Interului nu putea decurge mai bine: e glorie pentru toată lumea, chiar și pentru Bonny în primul său meci. Chivu marchează cinci goluri împotriva echipei Torino a lui Baroni și rupe un blestem: un antrenor străin nu câștigase la debutul său la Inter de 22 de ani.
Era 2003, (n.r. Hector) Cuper era pe bancă, iar Inter o bătea pe Modena cu două goluri. Victoria cu 5-0 este o scrisoare de intenție cu privire la ceea ce vrea să arate pe parcursul întregului an. Versiunea 2025-2026 a lui Inter este un motor diesel.
Un sfert de oră de așteptare ciudată, de studiu, un fel de "hai să vedem cum arată meciul și apoi ne vom arăta cărțile". Cuvântul de ordine al lui Chivu rămâne unul singur: fluiditate", au scris cei de la Gazzetta dello Sport.

Cristi Chivu, cea mai mare notă, după Inter – Torino 5-0

Tutto Mercato Web i-a oferit lui Cristi Chivu cea mai mare notă, alături de Lautaro Martinez și Marcus Thuram. Jurnaliștii italieni au apreciat felul în care tehnicianul a pregătit partida și în care elevii săi s-au comportat.
"Probabil că nici nu visase să debuteze cu o victorie cu 5-0 pe stadionul unde a câștigat totul ca jucător. Inter-ul lui Cristi Chivu este mult mai agresiv și mai proactiv decât cel al lui Inzaghi, dar mai presus de toate, mai agresiv, din punct de vedere fotbalistic.
Există semne ale unor schimbări, deși alte teste vor spune mai multe despre «nerazzurri». Debutul a decurs categoric mai bine decât se aștepta", a scris publicația italiană Tutto Mercato Web, care l-a notat pe tehnicianul român cu 7,5. Aceeași notă au mai primit-o doar Lautaro Martinez și Marcus Thuram.
În urma acestei victorii, Inter a urcat pe primul loc în clasamentul din Serie A, fiind la egalitate de puncte (3) cu alte 5 echipe (Napoli, Juventus, Como, Cremonese și AS Roma), dar având cel mai bun golaveraj.
Duminică seară, de la ora 21:45, Inter va primi vizita celor de la Udinese, într-un meci contând pentru cea de-a doua etapă a campionatului Italiei.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo