Parma a obținut astăzi a doua victorie din acest sezon, câștigând cu scorul de 1-3 pe terenul celor de la Ascoli, în cea de-a șasea etapă a Serie B.
Fără Valentin Mihăilă, accidentat, echipa lui Fabio Pecchia a deschis scorul în minutul 8, prin Tutino. După doar 10 minute, Inglese a mărit diferența, stabilind și rezultatul pauzei.
În repriza secundă, Dennis Man și-a trecut și el numele pe tabelă, la 11 minute de la intrarea pe teren. Românul, care a fost convocat de selecționerul Edi Iordănescu pentru meciurile cu Finlanda și Bosnia și Herțegovina din această lună, a reușit, dintr-o pasă a lui Estevez, al doilea său gol din acest sezon.
Serie B
Valentin Mihăilă, un gol și două assist-uri în duelul cu Genoa! Parma continuă neînvinsă în Serie B
03/09/2022 LA 16:45
Lungoyi a modificat și el tabela, în minutul 79, micșorând diferența, dar nu a fost de ajuns pentru cei de la Ascoli.
În urma acestui rezultat, Parma are 9 puncte și este pe locul 6 în clasamentul din Serie B. Pentru echipa lui Pecchia urmează, pe 1 octombrie, meciul cu Frosinone, de pe teren propriu.

Valentin Mihăilă a început foarte bine acest sezon la Parma, marcând 3 goluri și oferind 3 assist-uri în primele 6 meciuri, dar a fost scos din circuit de o nouă accidentare destul de gravă. În meciul cu Ternana, pierdut de "cruciați" cu scorul de 3-2, românul a început ca titular, dar a părăsit terenul după numai 12 minute.
Mihăilă nu arăta deloc bine în momentul înlocuirii, iar temerile au fost confirmate în urmă cu două săptămâni, după ce internaționalul român a fost supus unor investigații amănunțite, iar verdictul medicilor este unul dur.
"Colectivul medical relatează că, în urma investigațiilor instrumentale, atacantul Valentin Mihailă a suferit o leziune de grad mare la nivelul coapsei drepte", au anunțat cei de la Parma, citați de parmalive.com.
Potrivit sursei citate, această accidentare îl va ține pe Mihăilă în afara terenului timp de câteva luni. În mod normal, o asemenea leziune nu se poate trata mai repede de 3 luni, deci există chiar riscul ca acest an să fie gata pentru atacant.
Aceasta este a doua oară când Mihăilă lipsește o perioadă îndelungată din cauza problemelor musculare. La începutul anului 2021 el a lipsit ceva mai mult de două luni din acest motiv, iar spre finalul sezonului 2020/21 a stat pe bară alte 3 săptămâni.
În 2021, Mihăilă a suferit o intervenție chirurgicală și nu a putut face pregătirea de vară, ratând și startul stagiunii 2021/22. De când a ajuns în Italia, în 2020, românul a ratat 24 de meciuri din cauza accidentărilor.
Serie B
Man și Mihăilă, note bune în presa din Italia după golurile marcate! Declarațiile antrenorului
13/08/2022 LA 08:51
Coppa Italia
Parma, victorie importantă în Cupa Italiei! Mihăilă, primul gol din noul sezon. Man a fost titular
07/08/2022 LA 21:04