Situație stranie la amicalul dintre Franța U18 și Polonia U18. Partida s-a oprit în minutul 77

Publicat 25/09/2022 la 21:35 GMT+3

Partida amicală dintre selecționatele sub 18 ani din Franța și Polonia s-a terminat prematur, cu aproape un sfert de oră mai devreme, din cauza faptului că francezii au avut nu mai puțin de 4 jucători eliminați.

Bernard Diomède, sélectionneur de l'équipe de France U18

Articol scris de Tibi Munteanu
Cu toate că partida dintre Franța U18 și Polonia U18 nu avea nicio miză, fiind un duel amical, centralul partidei a fluierat finalul meciului în minutul 77, pentru că francezii au rămas cu doar 6 jucători de câmp pe teren.

Patru eliminări pentru Franța U18

Nervii au fost întinși la maximum în special în tabăra francezilor, deși aceștia n-aveau niciun motiv să fie mai competitivi decât e necesar, fiind vorba de un simplu joc de pregătire. La pauza meciului scorul a fost egal, 2 la 2, după ce polonezii au deschis scorul în minutul 5 prin atacantul lui Zaglebie Lubin, Oliwier Slawinski. Makrane Bentoumi și Ilyes Housni au întors soarta jocului în favoarea francezilor în minutele 22 și 25, dar avantajul a fost păstrat doar două minute, pentru că Olaf Kozlovsky a restabilit egalitatea în minutul 27.
La vestiar, probabil selecționerul Franței și-a încărcat poate prea mult jucătorii cu o doză de motivație, iar tinerii reprezentanți ai campioanei mondiale nu au știut cum să-și gestioneze entuzisamul. Ruptura numerică s-a produs în minutul 55, când Housni a primit cartonaș roșu direct, iar la doar 6 minute distanță, fotbalistul lui Rennes, Jeanuel Belocian a fost de asemenea eliminat, lăsându-și echipa în nouă.
Ulterior, în minutul 70, un alt fotbalist legitimat la Zaglebie Lubin a marcat, mijlocașul Kacper Masiak, iar de acolo și până la ultimul fluier al arbitrului n-a mai durat atât de mult. Jucătorii ambelor echipe s-au luat la harță în urma unui fault tare al fundașului Yoni Gomis, care i-a aplicat un cap în figură polonezului care venise să-i ceară socoteală, iar Franța U18 a rămas în 8, însă doar pentru 5 minute, pentru că Darnel Eric Bile, legitimat la St. Etienne, a primit la rândul său un cartonaș roșu direct, iar partida a fost oprită din cauza numărului prea mic de jucători de câmp pe care francezii se puteau baza.

Cu toate că erau conduși cu 3-2 la momentul la care centralul a oprit meciul, victoria va fi acordată polonezilor la scor de neprezentare, chiar dacă e vorba de o partidă de pregătire. Până la acest joc, francezii sub 18 ani erau neînvinși de un an de zile.
Ultimul insucces al Franței U18 datează din 3 septembrie 2021, când Portugalia U18 a câștigat cu 4-2. De atunci, tinerii fotbaliști din Hexagon au mai jucat în 12 partide și au înregistrat 9 victorii (cu Algeria de două ori, Italia de două ori, Olanda, Maroc, Turcia, Estonia și Scoția) și 3 rezultate de egalitate (cu Germania și de două ori cu Spania).
Pe anul acesta, naționala antrenată de Bernard Diomede (48 ani) va mai juca două partide de pregătire, pe 16 și 19 noiembrie, în ambele avându-i pe italienii sub 18 ani drept adversari.