Liverpool a început tare și a deschis scorul încă din minutul 3, când Mane a înscris din interiorul careului în urma unei pase perfecte a lui Robertson. Câteva minute mai târziu, "cormoranii" au primit o primă lovitură, după ce l-au pierdut pe Virgil Van Dijk, care a fost accidentat de Pickford, la o fază la care s-ar fi impus penalty, dar reluările au arătat că fundașul olandez se afla în off-side.

În minutul 19, Michael Keane a adus egalarea pentru echipa lui Ancelotti, după ce a înscris cu capul în urma unui corner executat perfect de James Rodriguez. Ulterior, Liverpool a controlat jocul, dar intervențiile lui Pickford sau impreciziile atacanților lui Klopp au făcut ca tabela să rămână nemodificată până la pauză.

Klopp îl vrea pe Ben White în locul lui Van Dijk, la Liverpool. Preţul cerut de Brighton

Prima mare ocazie din repriza secundă i-a aparținut lui Everton, când Richarlison a trimis cu capul în bară din doar câțiva metri. Meciul a continuat să se joace pe contre, fără a mai fi însă ocazii mari la cele 2 porți. Asta până în minutul 72, când Salah a făcut 2-1, după un voleu superb din interiorul careului, în urma unei respingeri greșite a lui Yerry Mina.

Final dramatic pe Goodison Park

Everton a încercat să preia controlul jocului, dar Liverpool a avut șansa de a face 3-1 în minutul 78, când Pickford a avut o intervenție extraordinară la lovitura de cap a lui Matip.

În minutul 81 a ieșit la rampă golgheterul Calvert Lewin, care a făcut 2-2 cu o lovitură perfectă de cap, după o centrare a lui Lucas Digne. "Caramelele" au rămas în 10 oameni în minutul 89, când Richarlison a văzut cartonaș roșu direct după o intrare criminală asupra lui Thiago Alcantara.

Finalul a fost unul dramatic. În minutul 92 Henderson a înscris pentru Liverpool, dar reușita a fost anulată prin intermediul VAR, pentru un off-side infim la Mane, iar meciul s-a încheiat 2-2.

Astfel, Everton rămâne neînvinsă în acest sezon și își păstrează prima poziție în clasament. Etapa viitoare, echipa lui Ancelotti va juca în deplasare cu Southampton, în timp ce Liverpool va juca acasă cu Sheffield United. Între timp, "cormoranii" vor juca și în Champions League la mijlocul săptămânii viitoare, când vor întâlni pe Ajax în deplasare.

Meciurile din Premier League de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.

Champions League
"Tu chiar eşti ziarist?". Klopp, scos din sărite de întrebarea unui reporter, la conferinţa cu Ajax
ACUM 8 ORE
Klopp, în dificultate înaintea meciului dintre Liverpool și Ajax! Alți 2 fotbaliști sunt accidentați