Steaua - FC Hermannstadt a fost un meci desfășurat într-o singură direcție. Sibienii au deschis scorul în minutul 13 prin Alhassan, care a înscris printr-un șut fără preluare din interiorul careului. Mijlocașul ghanez a reușit dubla în minutul 27, printr-o lovitură de cap venită în urma unui corner.
Echipa lui Oprița a revenit în joc în minutul 41, când golgheterul Chipirliu a transformat un penalty, dar partea secundă a fost de coșmar pentru "militari".

Balaure a făcut 3-1 în minutul 60, profitând de o eroare a defensivei steliste, iar Buhăcianu a stabilit scorul final în minutul 81, din penalty.
Astfel Steaua a ajuns la 3 meciuri consecutive fără victorie și a rămas pe locul 4, cu 42 de puncte. Aceasta a fost cel mai drastic eșec al echipei lui Oprița în acest sezon și totodată din ultimii 5 ani, de când Steaua a revenit în fotbal, pornind din Liga a 4-a.
Evoluțiile roș-albaștrilor din ultima perioadă au fost cu siguranță afectate și de faptul că Steaua nu are drept de promovare, astfel că jucătorii se pot concentra cu greu, mai ales în fața echipelor care au o miză serioasă în duelurile directe.
De partea cealaltă, FC Hermannstadt a obținut 3 puncte mari în lupta pentru promovarea directă, distanțându-se la 4 puncte de U Cluj, care are însă un meci mai puțin jucat. U Cluj va juca luni pe teren propriu împotriva Concordiei Chiajna.
În primul meci al rundei, Petrolul a trecut cu 3-1 de Unirea Slobozia. Golurile "găzarilor" au fost marcate de Cosmin Tucaliuc, Sory Diarra şi Marian Huja, în timp ce pentru oaspeți a punctat Florinel Ibrian.