CSA Steaua s-a impus astăzi, pe teren propriu, în fața celor de la Petrolul Ploiești, cu scorul de 2-1, într-un meci din a doua etapă a play-off-ului Ligii 2.
Roș-albaștrii au fost conduși din minutul 10, după ce Sory Diarra a deschis scorul cu un șut din întoarcere, la colțul lung. În repriza secundă, Bogdan Chipirliu a reușit o dublă, în minutele 57 și 69, și a adus victoria echipei sale. Golgheterul echipei lui Oprița a înscris inițial din penalty, iar apoi grație unei gafe a portarului ploieștenilor, care a scăpat mingea printre picioare.
Acesta a fost primul succes al celor de la Steaua în play-off-ul Ligii 2, rezultat care nu contează atât de mult în condițiile în care roș-albaștrii nu au drept de promovare în primul eșalon. Roș-albaștrii au 41 de puncte și sunt pe locul 4 în clasament.
CFR, prima din Liga 1 care debutează în sezonul 2022/23 al cupelor europene! Programul românilor
IERI LA 09:21
De cealaltă parte, Petrolul nu a obținut nicio victorie în primele două etape din play-off, iar cei de la FC Hermannstadt s-au apropiat la doar 3 puncte de liderul clasamentului.
În următoarea etapă, Steaua va juca pe terenul celor de la Universitatea Cluj, în timp ce ploieștenii vor primi vizita celor de la Sibiu.

Steaua: Bălbărău - D. Oroian, Walace, Beța, Rob. Neacșu - Val. Bărbulescu (Măd. Mihăescu 14', Șt. Pacionel 46'), Enceanu, St. Drăghici, Chipirliu (E. Pacionel 86'), Ad. Popa (Răsdan 86') - Buhăescu (Cl. Dragu 78')
Antrenor: Daniel Oprița
Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu (Duță 76'), Huja, Meijers, Țicu – Seto (Jarovic 76'), Cebotaru (M. Chindriș 68') – M. Bratu, Cioiu (Pashov 68'), Măzărache (Tucaliuc 68') – S. Diarra
Antrenor: Nicolae Constantin
Florin Tănase, pe lista unui club mare din Europa! Unde este dorit golgheterul Ligii 1
20/05/2022 LA 13:02
Răspunsul celor de la TAS după ce CSA Steaua a cerut suspendarea barajului de promovare în Liga 1
20/05/2022 LA 10:49