Steaua, un nou pas greșit în Liga a 2-a! "Militarii", egal acasă cu Șelimbăr! Concluziile lui Oprița

Publicat 20/09/2021 la 20:17 GMT+3

Steaua și CSC Șelimbăr au remizat fără goluri în ultimul meci al etapei a 7-a din Liga a 2-a. Echipa lui Oprița a ajuns astfel la al 2-lea meci consecutiv fără succes și este abia pe locul 5 în clasament.

Daniel Oprița

După ce în urmă cu o săptămână a înregistrat primul eșec din acest sezon al ligii secunde, Steaua a călcat din nou strâmb. "Militarii" au primit vizita celor de la CSC Șelimbăr și chiar dacă au dominat copios partida, nu au găsit drumul spre gol.
S-a terminat 0-0 și echipa lui Oprița a bifat astfel primul meci fără gol marcat în acest sezon. După această remiză, Steaua s-a îndepărtat la 4 puncte de liderul Petrolul, ocupând momentan poziția a 5-a, cu 14 puncte. În etapa următoare, Steaua va juca în deplasare, cu FC Brașov.
La finalul partidei, Daniel Oprița a recunoscut că echipa sa a făcut o primă repriză slabă, dar a menționat că victoria a fost ratată din cauza ghinionului, pentru că în partea secundă elevii săi au ratat foarte multe ocazii de a marca.
"Am pierdut aceste 2 puncte în prima repriză, când nu am avut o atitudine potrivită. Am jucat într-un ritm bătrânesc. Am încercat la pauză să-i trezesc și cred că în repriza secundă am arătat altfel și cred că a fost vorba și despre ghinion, pentru că am ratat foarte multe ocazii. Cred că putea fi 3-0 fără probleme, dar mingea nu a vrut să intre în poartă.", a spus Oprița.

U Cluj, victorie la limită cu Viitorul Târgu Jiu

Într-un alt meci disputat astăzi în Liga a 2-a, U Cluj a trecut la limită, scor 1-0, de Viitorul Târgu Jiu. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Boiciuc în minutul 68. În urma acestui succes, ardelenii au urcat pe locul 4 în clasament, având 15 puncte. Pentru echipa lui Lincar urmează o depalsare facilă, pe terenul Daciei Unirea Brăila, formație care are numai 2 puncte în clasament.