Știrile dimineții | Barcelona a dat de pământ cu Real Madrid în primul El Clasico din acest sezon

Ion Alexandru

Publicat 30/07/2023 la 06:58 GMT+3

Știrile dimineții | Barcelona continuă să crească sub conducerea lui Xavi. Catalanii s-au impus fără emoții în amicalul jucat în Texas în fața marii rivale Real Madrid. Ianis Hagi a prins doar 20 de minute în ultimul amical jucat de Glasgow Rangers înaintea începutului de sezon. Puștii români au câștigat prima medalie la Europenele de kaiak-canoe, rezevate juniorilor.

Los jugadores del Barcelona celebran el gol de Dembélé ante el Real Madrid

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

Barcelona - Real Madrid 3-0 | Catalanii s-au distrat cu marii rivali

Barcelona a câștigat categoric primul episod al disputei cu Real Madrid din actuala stagiune. A fost 3-0, iar catalanii au mai descoperit un fotbalist foarte promițător. Un puști de 20 de ani a dat golul serii în meciul jucat în Dallas, la doar la doilea meci în tricoul echipei mari a Barcelonei. Fermin Lopez a fost crescut la La Masia. Mijlocul central a intrat ăn minutul 66, a marcat la spectaculos și a dat o pasă de gol în 25 de minute împotriva Realului. Dembele și Ferran Torres au fost ceilalți marcatori ai Barcelonei. La 1-0 pentru Barcelona, Vinicius Junior a ratat un penalty. Pentru madrileni este prima înfrângere în turneul american, după 3-2 cu Milan și 2-0 cu Manchester United.

Ianis Hagi a jucat 20 de minute în ultimul amical al verii pentru Rangers

Ianis Hagi continuă revenirea la Glasgow Rangers după accidentarea care la ținut departe de gazon aproximativ un an. Mijlocașul român a fost trimit pe teren în ultimele 20 de minute ale disputei cu Hoffenheim, meci terminat la egalitate, 2-2. Hagi a intrat în locul marcatorului golului al doilea, Sam Lammers.
"Știu încă de la vârsta de șapte ani că trebuie să mă lupt cu toată lumea care se află în fața mea pentru a juca, dar nu prea contează asta. Când am venit la Rangers, puteam evolua doar pe una dintre cele trei poziții din față, dar am adăugat și alte posturi în jocul meu de acum două sezoane", a declarat Ianis Hagi, pentru Rangers TV.
Ianis Hagi a jucat 103 minute în cele 4 partide amicale ale lui Rangers din această vară.
  • 31 de minute cu Newcastle (scor 1-2)
  • 45 de minute cu Hamburg (scor 2-1)
  • 17 minute cu Olympiakos (scor 1-3)
  • 20 de minute cu Hoffenheim (scor 2-2)

Prima medalie pentru România la Europene de Kaiac-canoe, juniori

România a cucerit o medalie de bronz la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret U23 de la Montemor-o-Velho (Portugalia), prin echipajul Iulian Serghei/Ioan Rotundu, în proba masculină de canoe dublu juniori pe 1.000 metri, cu timpul de 3 min 53 sec 646/1000. Aurul a fost câştigat de maghiarii Milan Meszaros şi Iliasz Mitropoulos (3:46.885), iar argintul a fost adjudecat de moldovenii Mihail Culceac şi Stanislav Banaru (3:51.262).
În Finala A la kaiac dublu juniori pe 1.000 m, Bogdan Pînzariu şi Roland Kupas au ocupat locul 5 (3:30.169).
La canoe dublu masculin, U23, pe 1.000 m, fraţii Adrian şi Victor Stepan s-au clasat pe locul 8 (4:03.175).
Nadia Haidar a fost ultima (locul 9) în Finala A a probei de kaiac simplu junioare pe 1.000 m (4:17.061).
Darius Zaharia a ocupat locul al treilea în Finala B a probei de kaiac simplu masculin Under-23 pe 1.000 m (3:43.511).
Bianca Istrătescu a încheiat pe locul 6 în a doua semifinală a probei de kaiac simplu junioare pe 200 metri, calificându-se în Finala B (48.589).
La canoe simplu juniori pe 200 metri, Eduard Fecu a fost pe locul opt în prima semifinală (48.700), ratând Finala A.
Sursa: Agrepres