Știrile dimineții: Dan Petrescu amână revenirea la CFR Cluj! Victorii pentru Ruse și Bara în calificări la Rouen

Actualizat 14/04/2024 la 08:40 GMT+3

Știrile dimineții: Dan Petrescu s-a întors în România după despărțirea de Jeonbuk și, la aeroport, a vorbit despre posibilitatea de a reveni pe banca celor de la CFR Cluj. Rio Ferdinand a reacționat la erorile făcute de Micky van de Ven în duelul cu Newcastle. În tenis, Gabriela Ruse și Irina Bara au debutat cu victorii în calificările la turneul WTA 250 de la Rouen.

Dan Petrescu

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Dan Petrescu amână revenirea la CFR Cluj

Dan Petrescu a fost dat afară de cei de la Jeonbuk, săptămâna trecută, după o serie de 8 partide consecutive fără victorie în toate competițiile.
Zilele trecute, cei de la GSP anunțau că antrenorul a fost contactat de patronul lui CFR Cluj, Neluțu Varga, care ar vrea să-l readucă pe bancă încă din acest final de sezon, deși inițial spusese îl va păstra interimar pe Ovidiu Hoban până la vară.
Dan Petrescu s-a întors ieri în România și a vorbit la aeroport despre posibilitatea de a semna cu ardelenii. Tehnicianul nu a respins varianta de a reveni în Gruia, dar a spus că are mai întâi nevoie de o pauză.
"Nu sunt robot, să mă duc direct la o echipă în momentul ăsta. Am nevoie de puțină pauză și e normal. M-a întrebat ce fac (n.r. Varga), nu m-a întrebat dacă vin, am zis: 'Vin în țară și vorbim'.
La CFR Cluj m-am simțit bine tot timpul. Dacă voi merge acolo, e clar că mă duc ca acasă. Dar am nevoie de o pauză", a declarat Dan Petrescu, la sosirea în țară.
CFR Cluj este pe locul 2 în clasamentul din SuperLigă, cu 31 de puncte, fiind la 10 puncte în spatele celor de la FCSB înaintea meciului direct din cea de-a patra etapă a play-off-ului, duel programat în această seară, de la ora 21:00.
Cine va câștiga titlul în SuperLigă în sezonul 2023/24?

2. Reacția lui Rio Ferdinand la erorile lui Van de Ven

Tottenham a fost învinsă ieri după-amiază de Newcastle, în deplasare, cu scorul de 4-0, într-un meci contând pentru a 33-a etapă din Premier League, în care Radu Drăgușin a rămas rezervă neutilizată.
Concurentul pe post al românului, Micky van de Ven, a avut o primă repriză foarte slabă, fiind cel care a greșit la primele două goluri marcate de gazde, la interval de două minute.
Înainte de startul meciului, Rio Ferdinand spunea despre olandezul de 22 de ani că este "un Rolls Royce absolut, unul dintre cei mai buni fundași". La pauză, fostul fotbalist a ținut să explice ce s-a întâmplat pe teren.
"Câteodată și Rolls Royce-urile au probleme tehnice", a spus Rio Ferdinand, încercând să justifice evoluția mai slabă decât de obicei a fotbalistului, care este unul dintre preferații lui Ange Postecoglou.
În urma eșecului cu Newcastle, Spurs a coborât pe locul al cincilea, sub Aston Villa, care urmează să joace astăzi cu Arsenal. În prezent, cele două echipe se află la egalitate de puncte (60) și au și același număr de meciuri (32).
În următorul meci din Premier League, Tottenham va juca pe teren propriu contra celor de la Arsenal, duelul fiind programat pe 28 aprilie, de la ora 16:00.

Jucătoarele române de tenis Gabriela Ruse și Irina Bara au obținut victorii, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 250 de la Rouen (Franța), dotat cu premii totale de 232.244 de euro.
Ruse (26 ani, 162 WTA) a trecut de italianca Nuria Brancaccio (23 ani, 288 WTA) cu 7-6 (7/5), 6-4, după o oră și 54 de minute. În primul set, italianca a avut 2-0, dar Ruse a câștigat patru game-uri la rând.
Gabriela Ruse și-a asigurat un cec de 1.860 de euro și 12 puncte WTA, iar în runda finală a calificărilor o va înfrunta pe poloneza Martyna Kubka (22 ani, 359 WTA).
Irina Bara (29 ani, 156 WTA) a învins-o pe belarusa Jana Kolodinska (20 ani, 243 WTA) cu 6-3, 7-5, într-o oră și 39 de minute, următoarea sa adversară fiind rusoaica Polina Kudermetova (20 ani, 181 WTA).
Scorul meciurilor directe este egal între ele, 1-1, după ce Irina s-a impus în primul tur la Koper (Slovenia), anul trecut, cu 6-4, 6-4, iar Polina a câștigat tot în 2023, cu 6-3, 6-3, în optimi la Maspalomas Gran Canaria.
În schimb, Irina Fetecău (27 ani, 444 WTA) a fost întrecută în primul tur preliminar de sârboaica Natalija Stevanovic (29 ani, 195 WTA), cu 6-1, 6-2, după o oră și 22 de minute.
Monica Niculescu și Gabriela Ruse vor juca și la dublu la Rouen. Niculescu și japoneza Miyu Kato sunt principalele favorite, iar Ruse face pereche cu americanca Sabrina Santamaria. AGERPRES