Știrile dimineții: Istvan Kovacs, criticat în presa din Franța după Newcastle - PSG! Inter Miami nu câștigă fără Messi

Bianca Dumitru

Publicat 05/10/2023 la 07:37 GMT+3

Știrile dimineții: Istvan Kovacs a fost arbitrul partidei dintre Newcastle și PSG, încheiată cu scorul de 4-1, iar românul a fost criticat în presa din Franța pentru câteva decizii controversate. Fără Lionel Messi, Inter Miami a pierdut în această dimineață duelul cu Chicago Fire. În baschet, U-BT Cluj-Napoca a debutat cu o victorie în EuroCup.

Istvan Kovacs, în Newcastle - PSG

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Istvan Kovacs, criticat în presa din Franța după Newcastle - PSG

Newcastle s-a impus cu scorul de 4-1 aseară, pe teren propriu, în fața celor de la PSG, într-un meci contând pentru a doua etapă a grupelor Champions League. Almiron, Burn, Longstaff și Schar au fost marcatorii echipei lui Eddie Howe, în timp ce pentru parizieni a înscris Lucas Hernandez.
Arbitrul partidei de pe St. James' Park a fost Istvan Kovacs, care și-a atras furia suporterilor și a jucătorilor PSG-ului după câteva faze controversate din prima repriză.
Presa din Franța nu a rămas indiferentă la ceea ce s-a întâmplat. Jurnaliștii L'Equipe au scris despre arbitrajul românului, contestând unele decizii luate în primele 45 de minute de joc.
"Un henț comis de Lascelles a fost suspectat în punctul culminant al acțiunii, dar nu a fost luat în considerare de domnul Kovacs. Și nici Guimaraes nu a fost în ofsaid, care a fost acoperit de Marquinhos", au scris francezii.
La rândul lor, cei de la RMC Sport au analizat faza golului înscris de Dan Burn, în minutul 39, când a fost nevoie de intervenția VAR.
"După o acțiune confuză, Dan Burn și-a arătat puterea de a-i permite lui Newcastle să conducă cu 2-0 în această miercuri, împotriva lui PSG, în faza grupelor din Champions League.
La o lovitură liberă executată de Kieran Trippier, Jamaal Lascelles a urcat mai sus decât toată lumea, atingând mingea cu mâna în urma unei pase. Bruno Guimaraes l-a forțat apoi pe Donnarumma să producă o intercepție frumoasă dintr-un unghi strâns, înainte de a centra spre Burn. Fundașul englez și-a arătat clasa câștigând duelul cu Milan Skriniar și marcând cu o lovitură de cap furioasă.
După câteva minute de ezitare, golul a fost validat de arbitrajul video. O greșeală a lui Lascelles, care a atins mingea cu mâna, a fost suspectată, dar arbitrul român Istvan Kovacs a decis să nu o sancționeze. Ca o reamintire, hențurile ofensive nu mai sunt fluierate sistematic", au notat jurnaliștii.
În urma înfrângerii de aseară, PSG este pe locul 2 în clasamentul grupei F, cu 3 puncte, Newcastle fiind lider, cu 4 puncte, în timp ce AC Milan se află pe locul 3, cu două puncte, iar Borussia Dortmund este ultima, cu un singur punct.
Cine va câștiga trofeul Champions League în sezonul 2023/24?

2. Inter Miami, o nouă înfrângere în absența lui Messi

Inter Miami a pierdut, în această dimineață, duelul din deplasare cu Chicago Fire, scor 4-1. Fără Lionel Messi, care este accidentat, americanii nu au mai câștigat în MLS de 3 etape, înregistrând două remize și o înfrângere.
La Chicago, Shaqiri a deschis scorul în minutul 49. Martinez a restabilit rapid egalitatea, după doar 4 minute, dintr-o lovitură de la 11 metri.
Haile-Selassie a reușit apoi o dublă pentru gazde, în minutele 62 și 66, iar Shaqiri a stabilit scorul final în minutul 73, ducând-o pe Chicago Fire pe locul 8 în clasamentul din MLS, cu 40 de puncte. De cealaltă parte, echipa lui Messi se află pe a 14-a poziție a ierarhiei, cu 33 de puncte.
În ultimele etape din MLS, Inter Miami le mai are de înfruntat pe Cincinnati (locul 1 în clasamentul Conferinței de Est) și Charlotte, ocupanta locului 13, pe care o va întâlni de două ori.

U-BT Cluj-Napoca a învins echipa Turk Telekom Ankara cu scorul de 80-71 (28-14, 22-12, 9-26, 21-19), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în primul său meci din Grupa B a competiției masculine de baschet EuroCup.
Campioana României a pășit cu dreptul în a doua competiție ca importantă în baschetul masculin de pe continent (după Euroligă), chiar în fața finalistei din sezonul trecut.
Clujenii au avut o primă jumătate de meci excepțională, iar la pauză aveau un avans neverosimil pe tabelă, 50-26. Însă a urmat un sfert catastrofal, în care "U" a marcat doar 9 puncte (9-26 parțial). Echipa antrenată de Mihai Silvășan a făcut un ultim sfert solid și a obținut o victorie importantă.
Cei mai buni de la "U" au fost Brice Jones jr, cu 14 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive, Karel Guzman, cu 14 p, 4 rec, Dennis Seeley, 12 p, 3 rec, Andrija Stipanovic, 10 p, 6 rec.
De la echipa turcă s-au evidențiat Tyrone Wallace, cu 18 puncte, James Palmer jr, cu 11 p, 6 rec, și Okben Ulubay, 12 p, 3 rec.
Clujenii vor juca în etapa a doua cu echipa poloneză Slask Wroclaw, în deplasare, pe 11 octombrie.
În sezonul trecut din EuroCup, U-BT Cluj-Napoca a ocupat penultimul loc în grupă (9), cu cinci victorii din 18 partide. AGERPRES