Știrile dimineții | Messi, gol în prelungiri pentru Inter Miami, după o fază senzațională

Publicat 26/02/2024 la 07:40 GMT+2

Știrile dimineții | Lionel Messi a marcat primul său gol în noul sezon de MLS, în remiza obținută de echipa sa, Inter Miami, pe terenul lui Los Angeles Galaxy, 1-1.

Lionel Messi startet stark in MLS-Saison

Credit imagine: SID

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Messi, gol de senzație pentru Inter Miami

După ce a pasat decisiv în prima etapă din MLS, Lionel Messi a ieșit din nou la rampă, în runda a doua a campionatului din SUA. Echipa sa, Inter Miami, a obținut o remiză în prelungiri, 1-1 pe terenul lui Los Angeles Galaxy, grație reușitei campionului mondial.
Cu Jordi Alba, Busquets, Luis Suarez și Lionel Messi pe teren din primul minut, formația lui "Tata" Martino s-a văzut condusă pe tabelă după golul lui Joveljic (75), după ce Puig ratase în prealabil un penalty în prima repriză.
Se părea că Inter Miami va suferi primul eșec din noua stagiune, dar în prelungiri Jordi Alba și Lionel Messi au făcut șah mat apărarea gazdelor pentru un gol superb și o remiză obținută in-extremis.
Odată cu reușita din această noapte, Messi a ajuns la al 20-lea an la rând în care să fi marcat.
La confruntarea de aseară a ținut să fie în tribune și Novak Djokovic, cel mai titrat jucător de tenis din istorie. Nole a ajuns sâmbătă în SUA pentru a pregăti Sunshine Double (turneele de la Indian Wells și Miami).

2. Anunțul făcut de Bayern în legătură cu înlocuitorul lui Tuchel

Bayern Munchen nu se va grăbi să-i găsească un înlocuitor antrenorului actual Thomas Tuchel, care va părăsi clubul la finalul acestui sezon, a declarat, preşedintele grupării, Herbert Hainer, scrie DPA.
"Acum avem timp şi ne vom uita cu atenţie în jur. Am avut trei antrenori într-un interval scurt de timp. Vrem să avem un antrenor pe termen lung, de aceea nu ne vom grăbi, vom analiza şi vom încerca să găsim cea mai bună soluţie pentru banca tehnică", a spus Hainer.
Bayern l-a demis pe antrenorul Hansi Flick în vara anului 2021 şi l-a adus pe Julian Nagelsmann, care a fost apoi înlocuit de Tuchel în martie 2023.
Tuchel are contract până în iunie 2025 cu gruparea bavareză, în prezent pe locul 2 în Bundesliga, dar clubul a anunţat deja că drumurile se vor separa la final de iunie.
Printre posibili antrenori ai lui Bayern s-ar număra, potrivit presei sportive, Xabi Alonso, tehnicianul liderului Bayer Leverkusen, sau Zinedine Zidane, fost antrenor la Real Madrid.

3. România, fără medalie la Europenele de scrimă pentru cadeți

România nu a reuşit să câştige nicio medalie la Campionatele Europene de scrimă pentru cadeţi de la Napoli, încheiate duminică.
La Europenele de cadeţi din 2023 de la Tallinn, România a obţinut o medalie de aur, trei de argint şi una de bronz: echipa feminină de sabie a României a cucerit medaliile de aur, echipa masculină de sabie a obţinut argintul, Casian Cîdu a obţinut medalia de argint în proba de sabie, Amalia Covaliu a cucerit argintul la sabie, iar Anastasia Fusea a câştigat bronzul la sabie.
Duminică, în ultima zi de competiţie la Napoli, echipa feminină de spadă a României s-a clasat pe locul 9.
România, în componenţa Erica Badea, Alina Alexandrescu, Natalia Constantin, Johanna Kurtinecz, a pierdut în optimi în faţa Spaniei, cu 40-45. În turneul pentru locurile 9-16, tricolorele au învins pe rând Azerbaidjanul (45-27), Elveţia (43-42) şi Franţa (45-37).
Echipa masculină de sabie (Horia Niţu, Cristian Macovei, Cristian Gavrilă, Michael Ene) s-a clasat pe locul 13.
România a fost învinsă de Franţa cu 45-38, în optimile de finală. Tricolorii au debutat cu un eşec, 35-45 cu Israelul, în turneul pentru locurile 9-16. Apoi, pentru poziţiile 13-16, România a învins Georgia cu 45-30, iar apoi a trecut şi de Marea Britanie cu 45-27.
În proba masculină de floretă, România (Felix Dogariu, Victor Baciu, Rareş Berceanu, Luca Juravle) s-a clasat tot pe locul 13.
Tricolorii au fost învinşi în optimi de Marea Britanie cu 45-41, iar apoi au pierdut şi în turneul pentru poziţiile 9-16, în faţa Letoniei, cu 42-45. România a încheiat cu două victorii (locurile 13-16), 45-36 cu Belgia şi 45-43 cu Turcia.
În perioada 26-29 februarie, Napoli va găzdui Campionatele Europene de scrimă pentru juniori. La Europenele de juniori de anul trecut, de la Tallinn, România a obţinut trei medalii: echipa masculină de sabie a României, compusă din Casian Cîdu, Vlad Covaliu, Mihnea Enache şi Radu Niţu, a cucerit medaliile de aur, Amalia Stan a câştigat medalia de bronz în proba individuală de sabie, iar Casian Cîdu a câştigat şi el medalia de bronz în proba individuală de sabie.