Știrile dimineții: Momentul în care FCSB a știut că poate câștiga titlul! Messi, spectacol total în MLS

Bianca Dumitru

Publicat 28/04/2024 la 08:42 GMT+3

Știrile dimineții: FCSB a devenit matematic campioană a României, iar Mihai Pintilii a dezvăluit momentul în care și-a dat seama că roș-albaștrii vor câștiga titlul. În MLS, Lionel Messi a dat două goluri și două assist-uri în victoria cu New England Revolution. În judo, Alex Creț a cucerit bronzul la Europene și e tot mai aproape de calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

FCSB. Sursa foto: We Love Sport

Credit imagine: facebook

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Pintilii a dezvăluit cheia câștigării titlului

FCSB a devenit aseară campioană a României din punct de vedere matematic, după ce a câștigat duelul cu Farul Constanța, scor 2-1, și a ajuns la 49 de puncte, având un avans de minim 14 puncte în fața urmăritoarelor sale.
După meci, Mihai Pintilii a vorbit despre victoria echipei sale, felicitându-i pe jucători pentru modul în care au luptat pentru titlu. În plus, secundul lui Elias Charalambous a dezvăluit care a fost momentul în care roș-albaștrii și-au dat seama că vor câștiga titlul.
"Jucătorii merită cu prisosință acest titlu. Toți copiii aceștia au avut presiune pe ei. Vreau să le mulțumesc, au fost concentrați 100% la antrenamente. Au muncit...
Momentul-cheie cred că a fost victoria de la Farul, cu 1-0, din prima etapă a play-off-ului. Atunci ne-am dat seama că se poate să câștigăm campionatul. Acolo a fost momentul-cheie pentru noi", a declarat Mihai Pintilii.

Inter Miami s-a impus noaptea trecută, în deplasare, cu scorul de 4-1, în fața celor de la New England Revolution, în cel de-al 11-lea meci contând pentru noul sezon din MLS.
Deși gazdele au deschis scorul încă din minutul 1, după golul lui Chancalay, echipa lui Gerardo Martino a intrat repede în joc, iar Lionel Messi a restabilit egalitatea în minutul 32, cu un șut pe jos, din interiorul careului, după un assist al lui Taylor.
Ulterior, în minutul 68, argentinianul a reușit dubla, pasa decisivă venind de la Sergio Busquets. Messi a șutat din apropierea careului mic fără nicio șansă pentru portarul lui New England Revolution.
În ultimele 10 minute de joc, argentinianul a reușit și două pase decisive. Mai întâi, în minutul 83, i-a pasat lui Cremaschi, iar apoi, 6 minute mai târziu, i-a trimis mingea lui Suarez, la marginea careului, acesta reușind un gol superb cu care a stabilit scorul final.
În urma celor două goluri și două pase decisive, Lionel Messi a devenit primul jucător din istoria MLS care a înregistrat mai multe contribuții directe la goluri în 5 meciuri consecutive.
Mai mult, fostul jucător de la PSG și Barcelona a ajuns la 3 partide la rând în care a dat minim un gol și o pasă decisivă.
Inter Miami este lider în clasamentul Conferinței de Est, cu 21 de puncte acumulate după 11 meciuri. În următoarea etapă, echipa lui Martino va juca pe 5 mai, de la ora 02:30 (ora României), pe teren propriu, împotriva celor de la New York Red Bulls.

3. Alex Creț, medaliat cu bronz la Europenele de judo

Sportivul român Alex Creț a cucerit medalia de bronz la cat. 90 kg, sâmbătă, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb (Croația). Cu acest succes, Creț a făcut un pas mare spre calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.
Creț l-a învins în turul secund pe belarusul Aleksandr Sidorik, în optimi a trecut de sârbul Nemanja Majdov, în sferturi s-a impus în fața francezului Loris Tassier, dar a pierdut semifinala cu azerul Eljan Hajiev, fostul campion european de juniori din 2022.
În meciul pentru bronz, Creț l-a învins pe olandezul Noel van't End, campion mondial în 2019, aflat acum la a zecea sa participare la Campionatele Europene.
România câștigase ultima sa medalie la Europene în 2020, prin Andreea Chițu (cat. 52 kg), medalie de argint la Praga. Tot la cat. 90 kg, Vlad Vișan a fost întrecut în primul tur de georgianul Ghiorghi Jabniașvili.
În cadrul cat. 100 kg, românul de origine cubaneză Asley Gonzalez a pierdut în prima rundă în fața rusului Matvei Kanikovski, care ulterior a câștigat aurul.
Vlăduț Simionescu a debutat cu o victorie în fața polonezului Grzegorz Teresinski la cat. +100 kg, însă a pierdut apoi în optimi în fața slovacului Marius Fizel, care ulterior a cucerit bronzul.
România a fost reprezentată de 10 sportivi la Campionatele Europene de judo de la Zagreb: Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Ioan Dzițac (cat. 73 kg), Adrian Șulcă (cat. 81 kg), Vlad Vișan (cat. 90 kg), Alex Creț (cat. 90 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg) și Vlăduț Simionescu (cat. +100 kg), la masculin, iar la feminin de Thailien Castillo-Garcia (cat. 57 kg), Florentina Ivănescu (cat. 63 kg) și Amanda Zuaznabar-Torres (cat. 63 kg). AGERPRES