Gaziantep s-a distrat în duelul de pe terenul lui Kasimpasa, scor 4-0, într-o seară în care Alexandru Maxim a strălucit încă o dată. Mijlocașul român a marcat primele două goluri ale partidei, în prima repriză.
Șumudică a ajuns la 3 victorii consecutive în campionat. Gaziantep n-a mai pierdut din luna septembrie și a devenit o adevărată amenințare pentru cluburile de top din Turcia.
La finalul partidei, jucătorii lui Gaziantep au declanșat fiesta în vestiar, cu Șumudică în prim-plan. Antrenorul român a fost extrem de mulțumit de jocul echipei sale, dar rămâne cu picioarele pe pământ când vine vorba de cucerirea titlului de campion:
Steaua, un nou pas greșit în Liga a 2-a! "Militarii", egal acasă cu Șelimbăr! Concluziile lui Oprița
ACUM 32 MINUTE
"Îmi respect adversarul, dar a existat doar o echipă pe teren, Gaziantep. Am jucat foarte bine și ne-am subordonat adversarul. Când marchezi 4 goluri în deplasare nu poți să fii decât fericit. Suntem pe un drum bun. Avem 24 de puncte, nimeni nu se aștepta la asta. Dar încă nu s-a terminat și nu am câștigat nimic", a spus Marius Șumudică, la conferința de presă.

Șumudică, nemulțumit de cartonașele galbene pe care le-a primit în Turcia

Deși a fost foarte fericit după victoria categorică de aseară, Șumudică nu s-a putut abține să nu critice decizia arbitrului de a-i acorda cartonaș galben. Antrenorul român consideră că a devenit un obicei ca arbitrii să-l avertizeze în timpul meciurilor, iar acest lucru îl deranjează cumplit:
"În minutul 56 am primit un cartonaș galben degeaba. Este nemeritat! Primesc cartonașe în mod constant. Mă supără că unii arbitri vin și îmi dau un cartonaș galben și nici nu mă întreabă ce am spus. A devenit o rutină. Mereu îi arată cartonașul galben lui Șumudică. Arbitrii au prejudecăți.Arbitrul ne-a dat trei cartonașe galbene în 10 minute. Iar adversarul a jucat foarte dur, dar nu primit decât un cartonaș. Nu putem juca dacă nu suntem lăsați", a mai spus antrenorul român.

Șumudică, omul momentului în Turcia! Gaziantep, la 3 puncte de lider

Gaziantep s-a impus pe terenul celor de la Kasimpasa cu 4-0 și a urcat pe poziția a 4-a în clasament, la numai 3 puncte distanță de liderul Alanyaspor, formație cu care va da piept peste doar 4 zile, pe 27 decembrie. Alexandru Maxim a marcat ambele goluri din prima repriză ale celor de la Gaziantep, formație antrenată de Marius Șumudică, pe terenul lui Kasimpasa, într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Superliga Turcă.
Alex Maxim a deschis scorul din penalty în minutul 9, tot el făcând și dubla în minutul 25 al partidei, stabilind scorul primei reprize. În cea de-a doua parte au mai înscris Jefferson și Demir în minutul 57, respectiv 79. Gaziantep ocupă acum locul 4 în clasament, la două puncte distanță de Fenerbahce, care însă are un meci în plus față de echipa lui Șumudică.