Chelsea și Villarreal au oferit un meci agreabil la Belfast, în Supercupa Europei.
Diferența de valoare dintre cele două echipe s-a văzut încă din startul partidei. Londonezii s-au instalat repede în jumătatea adversă și Werner a avut o primă ocazie în minutul 6, dar voleul său a fost respins de Asenjo. Kante și-a încercat norocul în minutul 12, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.
Dominarea echipei lui Tuchel s-a văzut și pe tabelă în minutul 27, când Hakim Ziyech a deschis scorul cu un șut plasat în urma unei centrări ideale a lui Kai Havertz.
"E în ADN-ul echipei mele!" Tuchel, avertisment pentru Guardiola înainte de Chelsea – Man City
ACUM 4 ORE
Finalul primei reprize i-a găsit pe iberici în atac, iar Alberto Moreno putea egala în minutul 45+4. Mijlocașul spaniol a prins un voleu de zile mari în urma unei centrări venite din flancul drept, dar mingea a lovit transversala și apoi a căzut în fața liniei porții.

Chelsea a câștigat pentru a 2-a oară în istorie Supercupa Europei

Villarreal a început în atac și partea secundă, iar Gerard Moreno a lovit și el bara în minutul 52. Reluările au arătat că mingea a fost atinsă ușor de Mendy, altfel s-ar fi dus în poartă. Ibericii au continuat să atace, iar Estupinan, intrat pe teren în repriza secundă, a avut și el o bună șansă de a egala în minutul 68, însă șutul său din unghi a fost respins în corner de Mendy.
Jocul bun al echipei lui Emery a fost fructificat în cele din urmă în minutul 73, când Gerard Moreno nu a mai greșit ținta la capătul unei combinații de clasă cu Boulaye Dia.
După primirea golului, Chelsea a revenit la cârma jocului, dar "albaștri" au fost lipsiți de idei în preajma careului advers. Așadar, meciul a intrat în prelungiri, la fel ca ultimele patru Supercupe ale Europei.
În reprzile suplimentare, tot Chelsea a fost echipa care a încercat să închidă meciul înaitea loviturilor de departajare, dar imprecizia lui Pulisic (min.100) sau intervenția strălucită a lui Asenjo la șutul lui Mount (min.108) au păstrat tabela intactă și totul s-a decis la loteria penalty-urilor.
Înaintea fluierului de final, Thomas Tuchel a decis să-l trimită în teren pe Kepa Arrizabalaga în locul lui Mendy.
Kai Havertz a executat primul, dar șutul neamțului a fost modest și Asenjo a apărat. Gerard Moreno a urmat pentru Villarreal și atacantul iberic a transformat cu noroc, mingea lovind bara înainte de a intra în poartă.
Azpilicueta a marcat apoi pentru Chelsea, iar egalitatea a fost restabilită după ce Kepa a parat execuția lui Aissa Mandi. Marcos Alonso a dus-o ulterior pe Chelsea în avantaj, deși a alunecat în momentul șutului, dar Estupinian a transformat și el, iar scorul devenea din nou egal.
Mason Mount a tras și el impecabil, dar nici Moi Gomez nu a greșit și egalitatea persista în continuare. Jorginho a avut apoi o execuție cu sânge rece, trăgând foarte încet, la firul ierbii, pe mijloc. Aflat sub o presiune imensă, Dani Raba a șutat perfect și suspansul avea să continue.
Christian Pulisic pentru Chelsea și Juan Foyth pentru Villarreal au înscris și ei cu execuții sigure, iar echilibrul s-a rupt în a 7-a serie de penalty-uri. Rudiger a marcat pentru Chelsea, iar șutul lui Raul Albiol a fost apărat de Kepa, astfel că trofeul merge în tabăra londoneză.
Așadar, Chelsea va începe cu un moral excelent noul sezon din Premier League după ce și-a trecut în palmares a 2-a Supercupă a Europei din istorie. Pe prima o câștigase în 1998, învingând-o cu 1-0 pe Real Madrid. De atunci, londonezii au pierdut toate cele 3 Supercupe ale Europei pe care le-au jucat: 2012 (1-4 cu Atletico Madrid), 2013 (la penalty-uri contra lui Bayern Munchen) și 2019 (la penalty-uri contra lui Liverpool).
Lukaku, implicat în lupta împotriva rasismului! "Nu o fac doar pentru mine!" Ce plan are fotbalistul
ACUM 5 ORE
Chelsea pregătește o super lovitură! Pentru cine e dispusă să achite 150 de milioane de euro