Superliga | 11 concluzii după etapa a 5-a din playoff/playout

Ion Alexandru

Publicat 23/04/2024 la 08:28 GMT+3

FCSB a gâfâit, dar a reușit să evite a 5-a înfrângere consecutivă în fața Rapidului. Acest 2-2 muncit a adus și mai aproape titlul de Coman, Olaru sau Ngezana. Dinamo joacă degeaba în primele 89 de minute pentru că distribuția punctelor se face după minutul 90. Farul a demontat defensiva CFR-ului, iar Gâlcă a readus zâmbetul pe chipul oltenilor.

FCSB v Rapid

Superliga a continuat cu o etapă în care peste 40 de mii de fani au savurat pe Arena Națională un derby cu de toate. Nu degeaba Dinamo are printre sponsori un lanț de farmacii. Pastilele de inimă trebuie să facă parte din arsenalul de meci al fanilor lui Patriche, Pavicic sau Milanov. Da, de Gâlcă avea nevoie Universitatea Craiova și mai ales Ivan care a marcat pentru prima dată din august anul trecut. Acestea sunt concluziile după etapa a 5-a din playoff/playout a Superligii:
1. FCSB - Rapid a arătat ca un derby adevărat. Goluri frumoase, controverse (nimeni nu va putea spune cu argumente dacă golul de 2-2 a fost sau nu regulamentar), cu peste 40 de mii de fani pe Arena Națională și cu mult fotbal.
2. Dinamo are o relație specială cu ultimele minute ale meciurilor din Superliga. Ultimele 4 meciuri ale "câinilor": cu Petrolul a pierdut 2 puncte după ce a încasat un gol din penalty în minutul 97, cu Oțelul a pierdut cu gol luat în minutul 93, pe Poli Iași a învins-o după reușita lui Bani din minutul 93, iar la Craiova a pierdut încă după puncte după golul ciudat dat de Blănuță în minutul 90.
3. Ionuț Cojocaru, 20 de ani, este puștiul pe care Hagi îl propune în acest sezon. Cojocaru a dat golurile victoriei de Craiova și a recidivat cu o nouă dublă contra CFR-ului.

4. Moartea, taxele și gol încasat de Târnovanu pe colțul scurt de la Krasniqi. Toate sunt inevitabile!

Andrei Ivan, foto: Facebook UCV

5. Omul antrenor care a adus acum 9 ani titlul la FCSB, Gâlcă a trezit Universitatea Craiova. Ivan a marcat după mai bine de 7 luni și oltenii au obținut a 4-a victorie consecutivă la Sfântu Gheorghe. Nicio altă echipă din Superligă nu se poate lăuda cu așa ceva.
6. De 13 ani nu mai luase CFR Cluj 5 goluri în prima ligă. Vaslui, cu Sănmărtean, Adailton și Burdujan marcatori, a învins în octombrie 2010 cu 5-3 pe CFR Cluj. Acum, Dan Petrescu trebuie să reconstruiască o echipă amețită de Mandorlini și bulversată de Mutu.
7. Maciel este al doilea jucător din acest playoff/playout care dă gol și este eliminat în același meci. A mai făcut-o fundașul CFR-ului Ilie în înfrângere, 1-2 cu Universitatea Craiova. Oțelul a obținut a 6-a victorie cu 1-0 din acest campionat.

Dorinel Munteanu, antrenor Oțelul sursa foto: facebook.com/SCOtelulGalati

8. Căbuz a produs una dintre cele mai spectaculoase parade din acest sezon. Portarul de la Hermannstadt a evitat miraculos un autogol cu Botoșani.
9. Șah - mat! Așa a fost făcută apărarea Petrolului la golul de 1-1 marcat de Micovschi. La UTA a jucat al 40-lea jucător din acest sezon, Kemar Lawrence. Rednic nu știe dacă va intra în istoria clubului cu acest record sau cu datoriile făcute.
10. Botoșaniul a scăpat printre degete 2 puncte uriașe. Mailat a revenit după o accidentare gravă și a deschis robinetul cu goluri. Neguț a dat cel mai frumos gol văzut pe stadionul din Sibiu în acest sezon.
11. Tony a reușit prima victorie ca antrenor în România. Ca jucător, portughezul a câștigat două titluri cu CFR Cluj și acum visează să salveze Iași-ul de la retrogradare.