Surpriză uriașă în Cupa Spaniei! Atletico Madrid, eliminată de o echipă din liga a 3-a

Actualizat 06/01/2021 la 21:13 GMT+2

Atletico Madrid a fost eliminată prematur din Cupa Spaniei. Trupa lui Diego Simeone a fost învinsă cu 1-0 în turul 3 al competiției de micuța echipă Cornella, din liga a 3-a spaniolă.

Atletico Madrid

Credit imagine: Twitter

Atletico Madrid a avut un meci de coșmar pe terenul celor de la Cornella, din liga a 3-a spaniolă. Trupa lui Simeone n-a reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții în cele 90 de minute din turul 3 al Cupei Spaniei și a părăsit rușinos competiția.

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

Deși a folosit multe dintre vedetele sale în duelul cu Cornella, printre care Joao Felix, Torreira și Correa, Simeone n-a putut să-și îndrume echipa către o victorie considerată de mulți, înaintea meciului, foarte ușor de obținut.
Adrian Jimenez a marcat unicul gol al partidei în minutul 7, după o pasă oferită de Agus Medina. Jose Maria Gimenez, fundașul lui Atletico, s-a accidentat în minutul 11 și a fost înlocuit de Savic.

Atletico Madrid, eliminată surprinzător din Cupa Spaniei de o echipă din liga a 3-a

Misiunea s-a complicat și mai tare pentru liderul din La Liga în minutul 63, când tânărul Ricard Sanchez a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Intrat în criză de idei, Simeone a efectuat imediat alte două modificări, dar Atletico a continuat să sufere pe faza ofensivă.
Cornella a apărat eroic avantajul minim de pe tabelă și a obținut o calificare incredibilă în "16-imile" Cupei Spaniei.
Atletico Madrid a suferit a 3-a înfrângere din actualul sezon. Trupa lui Simeone, aflată pe primul loc în campionatul Spaniei, a mai fost învinsă numai de Bayern Munchen, în Champions League, și de Real Madrid, în La Liga.