Tătărușanu, eroul lui Milan! Românul a fost decisiv la penalty-uri în meciul cu Torino

Vlad Dumitrescu

Actualizat 13/01/2021 la 00:50 GMT+2

Ciprian Tătărușanu a fost titular în meciul cu Torino din Cupa Italiei iar românul a fost decisiv la loviturile de departajare.

Tătărușanu s-a bucurat de încrederea lui Pioli și în Europa League

Tătărușanu a făcut un meci bun și în timpul celor 90 de minute. Meciul s-a încheiat 0-0 după timpul regulamentar însă Tătă a intervenit excelent prima oară în minutul 26 când a ieșit excelent în fața lui Zaza iar 12 minute mai târziu, românul a salvat și șutul trimis de Amer Gojak.
Tătărușanu a continuat prestația excelentă și a intervenit decisiv și la execuția lui Andrea Belotti. Milan a ratat numeroase ocazii, dar în cele din urmă s-a ajuns la loviturile de departajare.

Tătărușanu, intervenție decisivă la penalty-uri

Prima oară Tătă a fost extrem de aproape să oprească șutul lui Lyanco, ghicind colțul dar ajungând cu o fracțiune de secundă prea târziu la minge.
Cu toate acestea, Tătărușanu a respins apoi șutul venezueleanului Rincon. Acesta a fost singurul penalty ratat. Drept urmar, liderul din Serie A, Milan, s-a calificat în sferturile Coppa Italia, unde va da piept cu Inter sau Fiorentina.