• Meci nebun între Cardiff și Reading. Gazdele au condus cu 2-0, însă echipa lui George Pușcaș a reușit să revină cu 2 goluri într-un interval de 10 minute. În prelungiri, Cardiff a marcat golul de 3-2 prin Murphy în minutul 93, însă Meite a trimis partida la penalty-uri cu un gol în minutul 116! Reading s-a calificat în turul 5 dupa 4-1 la penalty-uri!
  • Un meci extrem de interesat și între Birmingham și Coventry. Oaspeții sunt nevoiți să joace meciurile de pe teren propriu pe arena St Andrew's Trillion Trophy a celor de la ... Birmingham! Astfel, după 0-0 în tur, rejucarea a avut loc pe același stadion. Și a fost 1-1 după 90 de minute! În minutul 114, Biamou a marcat pentru 2-1 în favoarea lui Coventry, însă la ultima faza a partidei cei de la Birmingham au reușit să egaleze prin Bela! Iar Birmingham este echipa calificată după 4-1 la penalty-uri
  • Newcastle a fost ținută în șah de Oxford United, formație aflată în liga a 3-a din Anglia! Deși a marcat de 2 ori în prima repriză prin Sean Longstaff și Joelinton, Newcastle s-a văzut egalată după 2 goluri în ultimele 5 minute, marcate de Kelly și Holland. Saint-Maximin a dat lovitura pentru Newcastle cu un gol în minutul 116.

LIVERPOOL 1-0 SHREWSBURY

Final de meci! Puștii lui Liverpool reușesc un nou mic miracol în Cupa Angliei câștigând cu 1-0 în fața celor de la Shrewsbury! Liverpool va juca în turul următor din Cupa Angliei pe Stamford Bridge cu Chelsea!
Jurgen Klopp, cucerit de un portar din Premier League: "Ar putea purta numărul 10!"
ACUM 9 ORE
Min 75. Gol Liverpool! Neco Williams trimite o pasă lungă spre Elliott, Ro-Shaun Williams de la Shrewsbury ajunge primul însă trimite cu capul peste propriul portar!
Min 61. Whalley deschide scorul pentru Shrewsbury la prima ocazie a acestora, însă golul este anulat de către VAR pentru offside!
Min 55. Ocazie uriașă pentru Liverpool după o fază superbă a lui Elliott, mingea ajunge la Williams care șutează de la marginea careului mic pe jos însă O'Leary are un reflex salvator!
Este 0-0 după primele 45 de minute, o repriză dominată de puștii celor de la Liverpool, cei care au avut posesia în 75% din timp! Nu au fost însă ocazii mari pentru echipa lui Neil Critchley.
Iată echipele de start
  • Liverpool: Kelleher - Williams, Hoever, Van den Berg, Lewis - Chirivella, Clarkson, Cain - Elliott, Jones, Milliar
  • Shrewbury: O'Leary - Pierre, Golbourne, Edwards, Williams, Whalley, Lang, Love, Goss, Ebanks-Landell, Laurent
Curtis Jones este cel mai tânăr căpitan din istoria lui Liverpool la 19 ani și 5 zile, iar primul XI trimis de Neil Critchley este cel mai tânăr din istoria clubului!
Iată restul rejucările din Cupa Angliei din această seară:
  • Birmingham 1-1 Coventry (partidă intrată în prelungiri)
  • Cardiff 3-3 Reading (George Pușcaș a fost înlocuit la pauză la Reading) (partidă ajunsă la penalty-uri)
  • Derby County 4-2 Northampton
  • Oxford 2-2 Newcastle (partidă intrată în prelungiri)
---------------------
Jurgen Klopp a anunțat la finalul primei partide cu Shrewsbury, scor 2-2, că jucătorii primei echipe vor fi în vacanță la momentul rejucării. Premier League a anunțat cluburile că vor avea pauză în această perioadă: etapa următoare din campionat se va juca pe perioada a 2 săptămâni, 5 meciuri urmând să fie în acest weekend și celelalte 5 în următorul.
Astfel, Liverpool va avea pe teren la rejucarea cu Shrewsbury o echipă foarte tânără iar pe bancă va sta antrenorul jucătorilor de la U23, Neil Critchley. Jurgen Klopp a explicat într-o conferință de presă motivele deciziei sale de a nu fi prezent la acest meci.
Cei de la Liverpool au decis să reducă prețul biletelor pentru acest meci care nu va fi televizat în Marea Britanie. Cei de la Liverpool îi vor pune la dispoziție un feed lui Jurgen Klopp astfel încât acesta să poată urmări meciul puștilor în fața unui stadion plin: toate biletele au fost vândute pentru meci!

Moment istoric

Neil Critchley a vorbit în conferința de presă de dinaintea partidei și a dezvăluit că se așteaptă ca Jurgen Klopp să le transmită un mesaj puștilor, așa cum a făcut-o la pauza partidei cu Aston Villa din Cupa Ligii Angliei din luna decembrie.
Jurgen ne-a trimis un mesaj atunci, spunându-ne că am jucat incredibil. Chiar dacă noi am părăsit terenul după 45 de minute gândind că am jucat bine, dar suntem conduși cu 4-0. Aveam semne de întrebare dacă facem ceea ce trebuie și dacă ar trebui să schimbă. Așa că mesajul managerului a fost: nu schimbați nimic, continuați felul în care jucați, ați fost incredibili. Asta a risipit orice îndoială pentru noi și jucători. Există această variantă și pentru mâine, însă depinde de manager
La partida din această seară cu Shrewsbury, Liverpool poate avea cel mai tânăr căpitan din istoria clubului: Curtis Jones, cel care a marcat și în primul meci, dar și în turul precedent contra lui Everton, abia a împlinit 19 ani săptămâna trecută. Critchley va alege între Jones și Chirivella, cel care a fost căpitan la partida cu Aston Villa. Jones nu a jucat atunci, fiind alături de lotul echipei mari la Campionatul Mondial al Cluburilor.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata.
Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
Klopp e gata de un transfer genial! Ia de la o rivală un fotbalist de titlu, pe o sumă simbolică
IERI LA 07:52
Solskajer s-a plâns de arbitraj și l-a acuzat direct pe Klopp: "De atunci am văzut o mare diferență"
24/09/2021 LA 13:42