Tottenham, calificare cu emoții în turul 4 al FA Cup. Rezultatele zilei și programul meciurilor

Actualizat 15/01/2020 la 00:08 GMT+2

Tottenham s-a calificat cu ceva emoții în turul 4 al Cupei Angliei. Echipa lui Mourinho a trecut cu 2-1 de Middlesbrough, la rejucare.

Erik Lamela of Tottenham Hotspur celebrates scoring his sides second goal during the FA Cup Third Round Replay match between Tottenham Hotspur and Middlesbrough FC at Tottenham Hotspur Stadium on January 14, 2020 in London, England

După ce în partida de pe terenul lui Boro scorul a fost egal, 1-1, se părea că Spurs va avea o misiune mult mai ușoară la Londra, judecând după cum a început meciul.
Goalkeeperul Mejias le-a făcut un cadou gazdelor, degajând greșit, iar Lo Celso a profitat de el, deschizând scorul încă din minutul 2. Lamela a dublat avantajul formației din nordul Londrei în minutul 15 și se părea că se va pune doar problema scorului.
Doar că Mourinho are o mulțime de indisponibili, în frunte cu golgheterul Kane, și a ales să protejeze pentru acest meci câțiva jucători importanți. În consecință, formația din Championship a început să prindă curaj după începutul dezastruos și s-a apropiat din ce în ce mai periculos de poarta adversă.
Oaspeții chiar au reușit să înscrie, în minutul 83, prin Saville, iar finalul a fost unul cu emoții pentru Spurs, care i-a trimis în luptă pe Son și Alli pentru a nu risca nimic. Chiar și așa, în minutul 90+2, Boro a avut la îndemână golul care trimitea confruntarea în prelungiri, însă Tottenham a fost norocoasă.
În turul următor din FA Cup (al 4-lea), Spurs o va întâlni în deplasare pe Southampton.

Rezultatele de azi din FA Cup

Blackpool - Reading 0-2
Coventry - Bristol Rovers 3-0
Newcastle - Rochdale 4-1
Shrewsbury - Bristol 1-0
Tottenham - Middlesbrough 2-1
Tranmere - Watford (amânat, din cauza ploii torențiale)
Miercuri se joacă
Carlisle - Cardiff
Manchester United - Wolves (21:45, Eurosport 1)