Cupa Angliei | Barnsley-Chelsea 0-1. Londonezii completează tabloul sferturilor de finală

Actualizat 11/02/2021 la 23:57 GMT+2

La mijlocul acestei săptămâni s-au disputat partidele din optimile de finală ale Cupei Angliei. Tragerea la sorți pentru stabilirea confruntărilor din faza următoare a avut deja loc, Leicester-Manchester United și Everton Manchester City fiind cele mai interesante dispute.

A general view of the FA Cup trophy during the Emirates FA Cup Final at Wembley Stadium, London.

Barnsley-Chelsea 0-1

Fluier Final! Chelsea este ultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Angliei.
Min 65 GOOOOOOOOL Chelsea! Tammy Abraham a deschis scorul din pasa lui Reece James.
0-0 la pauză. Cheslea nu a tras nici măcar un șut pepoartă în prima repriză.
Echipele de start:
Barnsley: Collins - Brittain, Sibbick, Helick, Andersen - Styles, Kane - Adeboyejo, Mowatt, Chaplin - Woodrow
Chelsea: Kepa - Alonso, Christensen, Zouma, Emerson - Gilmour, Kante - Hudson-Odoi, Ziyech, Pulisic - Abraham

Wolves - Southampton 0-2

FLUIER FINAL. Southampton este penultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Angliei.
Min 90+1 GOOOOOOOL Southampton! Stuart Armstrong a marcat golul care asigură calificarea "sfinților" în faza următoare.
Min 50. GOOOOOOOL Southampton! Danny Ings a deschis scorul pe Molineux!
  • Wolves: Ruddy - Dendoncker, Saiss, Kilman - Hoever, Neves, Moutinho, Jonny - Gibbs-White, Silva, Vitinha
  • Southampton: Forster - Walker-Peters, Bednarek, Salisu, Bertrand - Armstrong, Ward-Prowse, Romeu, Djenepo - Redmond, Ings

Everton - Tottenham 5-4, după prelungiri

FLUIER FINAL. Everton s-a impus dramatic în fața lui Tottenham, scor 5-4, după 120 de minute, și s-a calificat în sferturile Cupei Angliei.
Min 97. GOOOOOOOOL Everton! Trupa lui Ancelotti continuă lupta și revine în avantaj. Sigurdsson l-a găsit cu o pasă minunată pe Bernard, care a preluat elegant și a finalizat cu un șut puternic, fără speranțe pentru Lloris.
Egalitate pe Goodison Park, după primele 90 de minute! Everton și Tottenham vor intra în prelungiri.
Min 83. GOOOOOOOOOL Tottenham! Son centrează din nou ideal, iar Kane reia cu capul violent în plasă, din fața porții.
Min 69. GOOOOOOOOL Everton! Continuă show-ul pe Goodison Park! Richarlison a adus din nou în avantaj trupa lui Ancelotti, cu un șut lângă bară.
Min 57. GOOOOOOOOL Tottenham! Everton, din nou păcălită la corner. Son a centrat în careu, Alderweireld a reluat cu capul până la Sanchez, care a întins piciorul și a trimis în plasă. Dublă pentru fundașul lui Spurs!
Min 45+3. GOOOOOOOOL Tottenham! Trupa lui Jose Mourinho reduce din diferență exact înainte de pauză și completează o primă repriză superbă. Lamela a reușit o combinație minunată cu Son și a finalizat cu un șut la colțul lung, pe lângă Lloris.
Min 42. GOOOOOOL Everton! Show pe Goodison Park! Sigurdsson înscrie din lovitură de la 11 metri. Hojbjerg a comis un fault în careu, iar arbitrul central David Coote a dictat penalty.
Min 38. GOOOOOOOL Everton! Formația lui Ancelotti a întors scorul în numai 2 minute. De această dată, Calvert-Lewin a pasat decisiv, iar Richarlison a înscris.
Min 36. GOOOOOOOL Everton! Calvert-Lewin a restabilit egalitatea, cu un șut din interiorul careului.
Min 4. GOOOOOOOOL Tottenham! Sanchez a deschis scorul pe Goodison Park, după numai 4 minute! Son a centrat din corner, iar fundașul lui Spurs a reluat cu capul în plasă.
  • Everton: Olsen - Keane, Godfrey, Mina, Digne - Doucoure, Davies - Iwobi, Sigurdsson, Richarlison - Calvert-Lewin
  • Tottenham: Lloris - Doherty, Sanchez, Alderweireld, Davies - Hojbjerg, Ndombele - Bergwijn, Lamela, Lucas - Son

Leicester - Brighton 1-0

FLUIER FINAL. Leicester obține calificarea în sferturile Cupei Angliei, după o victorie dramatică în fața lui Brighton.
Min 90+4. GOOOOOOOOOL Leicester! "Vulpile" au dat lovitura în prelungirile meciului. Iheanacho a înscris la ultima fază, cu capul, după o centrare expediată de Tielemans.
Leicester: Ward - Amartey, Soyuncu, Justin - Daley-Campbell, Ndidi, Tielemens, Thomas - Under, Vardy, Perez
Brighton: Walton - White, Dunk, Karbownik - Moder, Lallana, Gross, Burn - Tau, Alzate - Zeqiri

Sheffield United - Bristol City 1-0

FLUIER FINAL! Sheffield United și-a asigurat calificarea în sferturile Cupei Angliei. "Săbiile" s-au impus la limită, scor 1-0, în fața lui Bristol City. Meciul a fost decis în minutul 66, când oaspeții au rămas în inferioritate numerică, iar Sheffield a înscris din penalty.
Min 66. GOOOOOOL Sheffield United! Mawson, fundașul lui Bristol, a comis henț în careu, iar arbitrul i-a acordat cartonaș roșu și a dictat penalty. Sharp a transformat de la 11 metri.
  • Sheffield United: Ramsdale - Basham, Egan, Ampadu - Bogle, Lundstram, Fleck, Lowe - McGoldrick - Brewster, Sharp
  • Bristol City: O'Leary - Moore, Kalas, Mawson - Hunt, Paterson, Vyner, Towler - Williams - Wells, Diedhiou

Swansea - Manchester City 1-3

FLUIER FINAL! Manchester City s-a impus fără emoții pe terenul lui Swansea, scor 3-1, și s-a calificat în sferturile Cupei Angliei.
Min 77. GOOOOOOOL Swansea! Whittaaker reduce din diferență în fața liderului din Premier League, cu un șut de la marginea careului.
Min 50. GOOOOOOOL Manchester City! Gabriel Jesus duce scorul la 3-0 și rezolvă în mare parte calificarea "cetățenilor" în sferturile Cupei Angliei. Atacantul brazilian a reluat din interiorul careului, după o întoarcere elegantă pe lângă adversar.
Min 47. GOOOOOOOOL Manchester City! Rodri l-a lansat cu o pasă excelentă pe Raheem Sterling, iar căpitanul trupei lui Guardiola a finalizat cu mult calm, cu un șut plasat pe lângă portar.
Min 30. GOOOOOOOL Manchester City! Kyle Walker a deschis scorul pe Liberty Stadium. Fundașul "cetățenilor" a trimis o centrare șutată în careu, Ferran Torres a întins piciorul, dar n-a atins mingea care l-a păcălit pe portarul lui Swansea.
  • Swansea: Woodman - Cabango, Latibeaudiere, Guehi - Roberts, Fulton, Grimes, Manning - Dhanda - Lowe, Morris
  • Manchester City: Steffen - Walker, Garcia, Laporte, Mendy - Gundogan, Rodri, Silva - Torres, Gabriel Jesus, Sterling

Manchester United - West Ham 1-0

FINAL! Manchester United s-a calificat în sferturile Cupei Angliei, după ce a trecut cu 1-0 de West Ham. Scott McTominay a marcat unicul gol al meciului în prima repriză de prelungiri, cu un șut din interiorul careului, după o pasă oferită de Rashford.
Min 98. GOOOOOOOL Manchester United! Scott McTominay a deschis, în sfârșit, scorul pe Old Trafford. Mijlocașul "diavolilor" a șutat din prima, din interiorul careului, fără speranțe pentru Fabianski.
S-au încheiat primele 90 de minute, fără gol marcat pe Old Trafford! Meciul dintre United și West Ham se va decide în extra-time sau la loviturile de departajare.
PAUZĂ. După primele 45 de minute scurse pe Old Trafford, Manchester United și West Ham se află la egalitate, scor 0-0. Mason Greenwood a oferit faza primei reprize, cu un dribling superb la mijlocul terenului:
  • Manchester United: Henderson - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Telles - Matic, Fred - Greenwood, Van de Beek, Rashford - Martial
  • West Ham: Fabianski - Coufal, Dawson, Ogbonna, Cresswell - Rice, Noble - Soucek, Fornals, Bowen - Yarmolenko

Burnley - Bournemouth 0-2

FLUIER FINAL! Primul meci, prima surpriză în optimile Cupei Angliei! Bournemouth s-a impus pe terenul lui Burnley, scor 2-0, și s-a calificat în sferturile de finală. Surridge și Stanislas, din penalty, au înscris pentru formația din Championship, într-un meci în care Burnley - pornită ca favorită - a avut o prestație modestă.
Min 88. GOOOOOOOOL Bournemouth! Stanislas înscrie din lovitură de la 11 metri, iar formația din Championship este cu un pas în sferturile Cupei Angliei.
Min 21. GOOOOOOOOL Bournemouth! Surridge a deschis scorul cu o reluare simplă din fața porții, după o pasă ideală expediată de Stacey.
  • Burnley: Peacock-Farrell - Bardsley, Long, Dunne, Pieters - Gudmundsson, Stephens, Benson, McNeil - Rodriguez, Vydra
  • Bournemouth: Begovic - Stacey, Carter-Vickers, Cook, Rico - Lerma, Billing, Pearson - Brooks, Surridge, Stanislas
Toate cele 8 meciuri din optimile Cupei Angliei vor putea fi urmărite pe Eurosport Player. De asemenea, cele mai promițătoare 5 partide vor fi transmise și pe Eurosport 1.

Cupa Angliei | Programul meciurilor din optimile de finală:

• Burnley - Bournemouth 0-2
  • Manchester United - West Ham 1-0
  • Swansea - Manchester City (10 februarie, ora 19:30, ERS 1 și ERS Player)
  • Leicester - Brighton (10 februarie, ora 21:30, ERS 1 și ERS Player)*
  • Sheffield United - Bristol City (10 februarie, ora 21:30, ERS Player)
  • Everton - Tottenham (10 februarie, ora 22:15, ERS 1 și ERS Player)
  • Wolves - Southampton (11 februarie, ora 19:30, ERS Player)
  • Barnsley - Chelsea (11 februarie, ora 22:00, ERS Player)
*Doar prima repriză va fi transmisă pe Eurosport 1, cea de-a doua putând fi urmărită pe Eurosport Player.
Meciurile din Cupa Angliei de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.