În sfârșit a fost rezolvat "misterul" primului trofeu acordat în istoria de peste 100 de ani a Cupei Angliei. Oficialii lui Manchester City au dezvăluit că prestigiosul premiu se află acum în posesia lui Mansour bin Zayed Al Nahyan, patronul clubului de pe Etihad.
Șeful lui City a câștigat legendarul trofeu în cadrul unei licitații desfășurate în luna septembrie a anului trecut. Mansour a plătit 841.000 de euro pentru a aduce în vitrina "cetățenilor" primul trofeu din istorie câștigat de formația de pe Etihad. Se întâmpla în 1904, în competiția Football Association Challenge Cup - redenumită ulterior "Cupa Angliei".
The Emirates FA Cup
Leicester - Chelsea, în finala Cupei Angliei! "Vulpile" au învins Southampton în penultimul act
18/04/2021 LA 16:51

Eurosport 2021 - Dezlănțuim puterea sportului

Trofeul respectiv, aflat în prezent în vitrina lui Manchester City, a fost oferit câștigătoarei Cupei Angliei în perioada 1986-1910.

Primul trofeu decernat în Cupa Angliei a ajuns în vitrina lui Manchester City

În urmă cu 117 ani, City a învins-o în finala Cupei Angliei pe Bolton, scor 1-0, și și-a trecut în palmares primul său trofeu. De notat că acesta a fost primul trofeu din fotbalul englez cucerit de o echipă profesionistă din orașul Manchester.
"Această cupă este un memento vizual al bogatei şi a îndelungatei istorii a fotbalului englez de care City este indisolubil legat. Câştigarea acestui trofeu în 1904 a fost un punct de cotitură pentru club şi pentru oraşul Manchester, pentru că fotbalul este puternic consolidat în inima comunităţii sale.
Opinia şeicului Mansour este că un trofeu cu o astfel de semnificaţie culturală trebuie împărtăşit cu oamenii din Manchester, cu familia fotbalului englez şi cu cei care iubesc jocul englezesc", a spus președintele lui City, Khalddon Al Mubarak.
Mansour a cumpărat legendarul trofeu de la David Gold, fostul coprietar al lui West Ham. Fostul oficial al "ciocănarilor" a intrat în posesia cupei în 2005, după ce a plătit 530.000 de euro. Timp de 15 ani, prestigiosul trofeu a fost împrumutat la Muzeul Fotbalului din Manchester.
Cupa Angliei a ajuns la cea de-a 140-a ediție. Meciurile din turul 3 al prestigioasei competiții, din actuala ediție, vor începe în această seară și vor putea fi urmărite în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
Meciurile din Cupa Angliei de pe Eurosport vă sunt oferite de Superbet.
Chelsea, în finala Cupei Angliei! Manchester City, răpusă pe Wembley de golul lui Ziyech
17/04/2021 LA 14:35
21.000 de fani la finala Cupei Angliei! Cum se va face accesul pe stadion. Ce document va fi necesar
16/04/2021 LA 13:58