Partida a fost destul de echilibrată, ambele echipe reușind să-și creeze ocazii la poarta adversă. În minutul 9, Luis Diaz a avut o primă ratare importantă, șutând puternic pe jos spre stânga porții lui Mendy. Goalkeeper-ul lui Chelsea a anticipat, însă, șutul și s-a opus golului.
Ulterior, în minutul 17, Pulisic a trimis milimetric balonul pe lângă bara din stânga porții lui Alisson. Americanul a mai avut o ocazie de a deschide scorul în minutul 24, când a șutat din careu, balonul depășindu-l pe portarul lui Liverpool, dar lovind bara, care l-a trimis în afara terenului. După doar 4 minute, Alisson a reușit o intervenție foarte bună la un șut al lui Marcos Alonso, pe care l-a respins.
În minutul 32, Jurgen Klopp a primit o veste pe care nu și-o dorea. Mohamed Salah s-a prăbușit pe gazon, acuzând dureri la piciorul drept, și nu a mai putut continua meciul. Egipteanul a fost înlocuit cu Diogo Jota.
Chelsea a uitat repede de Rudiger și Christensen! Ofertă de 70 de milioane de € pentru un fundaș
ACUM 3 ORE
Portughezul și-a încercat norocul la poarta lui Mendy în finalul primei părți, când a șutat de la mică distanță, dar mingea a trecut peste poartă. Ultima ocazie importantă a primei reprize le-a aparținut celor de la Chelsea, Lukaku trimițând balonul peste bara transversală în minutul 45+1, după ce a primit o pasă perfectă în careu.
În partea a doua a meciului, echipa lui Thomas Tuchel a continuat ocaziile la poarta lui Liverpool. Pulisic și Alonso au încercat să-l pună în dificultate pe Alisson, dar mingea nu a intrat între buturi.
În minutul 51, a venit rândul "cormoranilor" să-i dea bătăi de cap lui Mendy. Alexander-Arnold i-a trimis o pasă excelentă lui Robertson, dar acesta din urmă nu a reușit să lovească mingea foarte bine, șutând totuși periculos pe lângă bară. La fel a trimis și Jota, în minutul 61, o minge pe care o primise de la Keita.
Pulisic a ratat o ocazie uriașă în minutul 68. După ce a primit o pasă foarte bună de la Reece James, americanul a șutat de la marginea careului milimetric pe lângă bară.
Liverpool a avut următoarele două ratări importante. Diaz și Robertson au trimis șuturi spre poarta lui Mendy în ultimele 10 minute ale timpului regulamentar, însă balonul nu a prins spațiul porții, iar tabela a rămas neschimbată, scor 0-0. Meciul a continuat, astfel, cu două reprize de prelungire.
După încă o jumătate de oră fără goluri, învingătoarea a fost decisă la loviturile de departajare. Liverpool și-a adjudecat trofeul după ce Azpilicueta a trimis mingea în bară, iar Alisson a apărat lovitura lui Mason Mount.
Marcos Alonso, Reece James, Ross Barkley, Jorginho și Hakim Ziyech au înscris pentru Chelsea, dar nu a fost de ajuns. De cealaltă parte, lovitura lui Sadio Mane a fost apărată de Mendy, dar James Milner, Thiago Alcantara, Roberto Firmino, Trent Alexander-Arnold, Diogo Jota și Konstantinos Tsimikas au transformat penalty-urile, acesta din urmă aducând victoria echipei lui Jurgen Klopp.

Chelsea - Liverpool, pentru a doua oară în finala FA Cup

Aceasta a fost a doua finală FA Cup în care s-au întâlnit Chelsea și Liverpool. Prima dată se întâmpla în 2012, când londonezii conduși de Roberto Di Matteo s-au impus cu 2-1. Aceea a fost și ultima finală jucată de Liverpool în cea mai veche competiție din lume.
"Cormoranii" nu mai câștigaseră trofeul din 2006, când s-au impus la penalty-uri contra lui West Ham. De cealaltă parte, londonezii au câștigat de 8 ori trofeul, fiind pe locul 3 în clasamentul all-time, după Arsenal (14) și Manchester United (12).
Acesta a fost al 3-lea an consecutiv în care Chelsea a ajuns în ultimul act al competiției, dar echipa de Stamford Bridge nu a mai câștigat trofeul din 2018 (1-0 cu Man United), pierzând și precedentele două finale (1-2 cu Arsenal și 0-1 cu Leicester).
Partida din această seară ar fi putut fi un prilej de revanșă jucătorilor lui Thomas Tuchel, după ce londonezii au pierdut contra lui Liverpool în finala Cupei Ligii Angliei din acest sezon, care s-a jucat la finalul lunii februarie. "Cormoranii" s-au impus atunci dramatic, tot la penalty-uri, după ce la finalul a 120 de minute de joc scorul era 0-0.
Liga Campionilor UEFA
Revenire importantă la Real Madrid înainte de finala cu Liverpool! Ce fotbalist s-a recuperat