Arsenal, eliminare surpriză din FA Cup în fața lui Nottingham! Cum arată duelurile din 16-imile competiției

Actualizat 09/01/2022 la 21:04 GMT+2

Astăzi au continuat meciurile din FA Cup, echipele din Premier League începându-și în acest week-end aventura în acest sezon al competiției. Liverpool și Tottenham au trecut fără probleme de două echipe din liga a treia.

Keinan Davis of Nottingham Forest battles for possession with Ben White of Arsenal during the Emirates FA Cup Third Round match between Nottingham Forest and Arsenal at City Ground on January 09, 2022 in Nottingham, England.

UPDATE / Arsenal a fost eliminată surprinzător din FA Cup, fiind învinsă în deplasare de Nottingham, formație din Championship (a doua ligă engleză). Gazdele s-au impus cu scorul de 1-0, în urma unui gol marcat de Grabban, în minutul 83.
Astăzi a avut loc și tragerea la sorți a duelurilor din 16-imile competiției. Partidele sunt programate în perioada 4-7 februarie, iar Chelsea, Liverpool și Manchester City vor avea parte de adversari foarte accesibili.

• Crystal Palace - Hartlepool
Meciul dintre Manchester United și Aston Villa, care va decide ultima echipă calificată în 16-imile FA Cup, este programat luni, de la ora 21:55.

În acest weekend, echipele din Premier League și-au început aventura în actualul sezon de FA Cup. Astăzi, Liverpool și Tottenham au trecut fără probleme în 16-imile competiției, eliminându-le pe Shrewsbury și Morecambe, formații din League One (a treia ligă engleză).
Echipa lui Jurgen Klopp s-a impus cu scorul de 4-1. Cei de la Shrewsbury au deschis scorul în minutul 27, prin Udoh, dar Gordon a egalat după doar 7 minute, iar până la pauză Fabinho a dus-o pe Liverpool în avantaj. În repriza secundă, Firmino și Fabinho au modificat tabela, obținând calificarea "cormoranilor" în 16-imile FA Cup.
După un scenariu similar s-a disputat și meciul lui Spurs. O'Connor a înscris pentru Morecambe în minutul 33, echipa din liga a treia fiind la conducere până în ultimele 20 de minute ale partidei. Jucătorii lui Antonio Conte au reușit să întoarcă scorul abia din minutul 74, când Winks a restabilit egalitatea, ulterior Lucas Moura și Kane aducând victoria gazdelor.
Tot astăzi s-au mai calificat în 16-imile FA Cup și Luton, Norwich, Stoke, West Ham și Wolves, în timp ce în meciurile de zilele trecute au obținut biletele pentru următoarea fază a competiției Bournemouth, Plymouth, Chelsea, Everton, Southampton, Barnsley, Boreham Wood, Kidderminster, Leicester, Cambridge, Peterborough, Brentford, QPR, Brighton, Wigan, Crystal Palace, Fulham, Huddersfield, Coventry, Hartlepool, Middlesbrough și Manchester City.
Au mai rămas de disputat partidele dintre Nottingham - Arsenal și Manchester United - Aston Villa.

• Stoke 2-0 Leyton Orient
  • Liverpool 4-1 Shrewsbury
  • Charlton 0-1 Norwich