Man United, out din FA Cup! "Diavolii" au pierdut dramatic, la penalty-uri, contra lui Middlesbrough

Actualizat 05/02/2022 la 01:04 GMT+2

Manchester United a ratat calificarea în optimile de finală ale Cupei Angliei. Echipa lui Rangnick a pierdut la loviturile de departajare contra divizonarei secunde Middlesbrough, asta după ce la finalul celor 120 de minute scorul a fost 1-1.

Matt Crooks of Middlesbrough celebrates after scoring during the Emirates FA Cup Fourth Round match between Manchester United and Middlesbrough at Old Trafford on February 04, 2022 in Manchester, England. (Photo by Clive Mason/Getty Images)

Primul meci din optimile de finală ale Cupei Angliei le-a adus față în față pe Manchester United și Middlresbrough. "Diavolii" porneau clar favoriți, mai ales că Ralf Rangnick a trimis în teren cea mai bună echipă.
United a început în forță, iar Sancho a zguduit bara transversală în minutul doi, cu un șut superb de la distanță. În minutul 20, "diavolii" au beneficiat de un penalty, dar Cristiano Ronaldo a trimis pe lângă poartă. A fost abia al 4-lea penalty ratat de starul portughez în tricoul lui United, precedentele 3 ratări datând din prima perioadă în care a jucat pe Old Trafford.
Asaltul gazdelor a continuat, iar Sancho nu a mai ratat ținta în minutul 25, șutul său deviat dezghețând tabela. Până la pauză, United se putea desprinde, dar Ronaldo a irosit alte două șanse de a marca și echipa sa a intrat la cabine cu un avantaj minim.

Debutul părții secunde a consemnat o altă mare ocazie ratată de United, de data aceasta prin Rashford, care a trimis peste poartă din poziție ideală. Oaspeții au început să riște mai mult, iar primul semnal de alarmă a fost tras în minutul 57, când Henderson a avut o intervenție sigură la un șut al lui Matt Crooks.
Goalkeeperul "diavolilor" nu a mai avut ce face însă în minutul 64, când Crooks a îndeplinit o simplă formalitate din apropierea porții după o pasă ideală a lui Watmore. Deși pasatorul decisiv a atins mingea cu mâna, golul a fost acordat după consultarea arbitrajului video, iar United s-a aruncat în atac, încercând să câștige partida înainte de prelungiri.
Bruno Fernandes a fost înconjurat și el de ghinion, șutul său din minutul 72 ștergând bara porții lui Lumley. United a pus o presiune constantă pe final, dar golul izbăvitor nu a venit și s-a intrat în timpul suplimentar. Ambele echipe au avut șansele lor de a tranșa partida în favoarea lor, dar oboseala și-a spus cuvântul și Bruno Fernandes (107) și Aaron Connolly (115) au fost impreciși în execuții la două faze favorabile.
S-a ajuns astfel la penalty-uri, unde primii 7 jucători din fiecare echipă au transformat cu siguranță. Lee Peltier a marcat a 8-a lovitură a oaspeților, iar Elanga a fost omul care a "îngropat-o" pe United, trimițând lamentabil, peste poartă. Așadar, Manchester United a ratat și al 2-lea obiectiv al sezonului, după ce nici în Cupa Ligii nu a avut un parcurs prea lung.