UPDATE | Ultimul meci al zilei a adus o primă mare surpriză în optimile FA Cup. Tottenham a pierdut pe terenul celor de la Middlesbrough, scor 1-0, după prelungiri. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 107 de atacantul de numai 19 ani, Joshua Coburn, intrat pe teren în primele minute ale timpului suplimentar.
Astfel Tottenham ratează și ultima șansă la cucerirea unui trofeu în acest sezon, singurul obiectiv al formației lui Conte rămânând clasarea în Top 4 în Premier League.
Pep Guardiola, ferm după egalul lui Manchester City cu West Ham! "Pot să vă asigur de ceva"
ACUM 14 ORE
De partea cealalată, Middlesbrough este o adevărată devotratoare de coloși în această ediție din FA Cup. În runda precedentă, echipa lui Chris Wilder o eliminase pe Manchester United la loviturile de departajare.
Știrea inițială
FA Cup își va stabili la acest mijloc de săptămână sfert-finalistele. Manchester United și Arsenal sunt cele mai importante nume care au părăsit competiția înainte de această fază, dar e de așteptat ca pentu trofeu să lupte alte forțe din Prmeier League.
Manchester City a fost prima dintre pretendentele la trofeu care au intrat în scenă, iar "cetățenii" păreau să aibă un meci ușor pe terenul lui Peterborough, formație aflată pe ultimul loc în Champions League. Guardiola a trimis în teren o echipă cu destule vedete, dar City nu a găsit drumul spre giol în prima repriză. Nici nu avea cum să o facă în condițiile în care nu a trimis niciun șut pe spațiul porții adverse până la pauză.
În repriza secundă însă, City a fost mult mai eficientă și a rezolvat meciul înainte ca acesta să se complice. Mahrez a deschis scorul în minutul 60, după o pasă a lui Foden, iar Grealish a stabilit scorul final în minutul 67, după un assist perfect al aceluiași Foden.

Zinchenko a fost căpitanul lui City

Partida a fost marcată și de prezența pe teren a lui Oleksandr Zinchenko, care a fost în premieră căpitanul "cetățenilor". Ucraineanul a rămas tot meciul pe teren, fiind aplaudat la scenă deschisă de întregul stadion, în contextul în care în ultimele zile țara sa este în plin război contra Rusiei.
Într-un alt meci jucat în această seară, Crystal Palace a trecut cu 2-1 de Stoke City, o altă formație din Championship. La pauză a fost 0-0, dar în partea secundă s-a marcat de 3 ori. Echipa lui Vieira a deschis scorul în minutul 56 prin Cheikhou Kouyate, dar oaspeții au egalat peste numai 5 minute, prin Josh Tymon. Palace a dat lovitura de grație în minutul 82, autorul golului fiind olandezul Jairo Riedewald, care nu mai marcase de mai bine de un al pentru echipa londoneză.
Ultimul meci al zilei aduce încă un duel între o formație de Premier League și una de Championship, Middlesbrough și Tottenham. Niciuna dintre formații nu a reușot să marcheze până la finalul celor 90 de minute, astfel că s-a intra în prelungiri.
Un star de la Barcelona renunță la o sumă mare de bani pentru a ajunge sub comanda lui Guardiola